První místo a možnost reprezentovat Českou republiku na globálním finále on-line z Kodaně vyhrál startup Readmio.

„Jeho mobilní aplikace doprovází čtení pohádky zvukovým podkresem, hraným automaticky na základě rozpoznání předčítaných slov, a tím oživuje rodinný zážitek. Na druhém a třetím místě se umístily firmy s fyzickým produktem – ekologické tenisky Kave Footwear, vyráběné z kávové sedliny, a hodinky Leitners Watch propojující tradiční hodinářské řemeslo s moderními technologiemi,“ uvedla tisková mluvčí společnosti CzechInvest Jana Kohoutová.

Aplikace na čtení pohádek

„Dnešní rodiče nemají tolik času číst dětem pravidelně a my jim chceme pomoci. Pokud si stáhnou naši aplikaci, mohou aktuálně vybírat z více než sta pohádek. A seznam neustále rozšiřujeme. Aplikace reaguje na jejich hlas a vydává zvuky, které dokreslují celý příběh, takže z předčítání dělá opravdový zážitek,“ představil fungování Readmio její ředitel Ilya Novodvorskiy.

Tenisky z odpadu a kávové sedliny

Druhé místo v soutěži vybojoval podle mluvčí pořádající společnosti zlínský Kave Footwear, který vyrábí tenisky ze zbytkových materiálů.

„České tenisky firma produkuje lokálně ve Zlínské továrně, na Baťovských strojích první poloviny minulého století s pomocí pouze existujícího vybavení. Jedním z využívaných materiálů je například kávová sedlina, ale nový pár tenisek umí vyrobit i z již použitého modelu,“ připomněla Jana Kohoutová.

Doplnila, že ve společnosti Kave Forever tvoří limitované edice s významnými českými umělci, jako jsou ilustrátorka Eliška Podzimková nebo tatér Ondrash. Díky minimální ekologické stopě a limitovaným kolekcím je o české tenisky zájem i za hranicemi, zakladatelka Eva Klabalová proto jedná například s americkými firmami.

„Chceme ukázat velkým značkám, že existuje způsob, jak vyrábět produkty udržitelným způsobem vytvořením inteligentního, funkčního a zodpovědného designu,” říká zakladatelka startupu Eva Klabalová. Podle ní jejich společnost neustále hledá další partnery, firmy, které sdílí jejich misi.

„Proto jsme uvítali příležitost představit náš projekt v rámci Creative Business Cupu.” doplnila.

Třetí místo obsadila mladá firma Leitners Watch propojující tradiční hodinářské řemeslo s moderními technologiemi.

„Tým z Brna vyvíjí a vyrábí hybridní chytré hodinky, které v sobě mají klasický automatický hodinový strojek, zároveň ale umožňují propojení s telefonem a využití chytrých funkcí. Prvním produktem Leitners Watch jsou chytré hodinky Ad Maiora, které slavily úspěch i na crowdfundingové platformě Kickstarter. Startup cílí převážně na movitější zákazníky,“ uvedla za CzechInvest Jana Kohoutová.

„Vyrobili jsme první hybridní hodinky na světě a úspěšná kampaň na Kickstarteru po nich potvrdila globální poptávku – vybrali jsme přes 5 milionů korun přímo od zákazníků. Z dnešního umístění mám radost, všechno jsou to ale jen první kroky na naší cestě stát se v hodinkách světově významným výrobcem," přibližuje další plány zakladatel Leitners Watch Rostislav Slovák.

Jedlý kelímek vybojoval Cenu popularity

Cenu popularity vyhrál podle organizátorů další projekt zaměřený na ekologii nazvaný příznačně Jedlý kelímek.

„Jeho tvůrci se snaží snížit množství jednorázových kelímků z plastu či papíru. Vyvinuli proto ekologickou a také chutnou alternativu. V kelímku, který je vyrobený z jedlé sušenky, vydrží nápoj až 12 hodin, pokud si chce ale člověk pochutnat na ještě křupavé sušence, má 40 minut. Na unikátní výrobní technologii a receptuře se podíleli také akademici, konkrétně České vysoké učení technické v Praze a Výzkumný ústav potravinářský Praha,“ představila Jana Kohoutová.

„CzechInvest organizoval soutěž již počtvrté, tentokrát se slavnostní finále soutěže konalo v Památníku Tomáše Bati ve Zlíně, který nebyl vybrán náhodou, Zlínský kreativní klastr vznikl totiž jako první klastr v České republice zaměřený na kreativní průmysly. U jeho zrodu stála i europoslankyně Martina Dlabajová, která se na problematiku kreativních průmyslů dlouhodobě zaměřuje,“ uvedla mluvčí CzechInvestu.

„Ať už jsme politici, podnikatelé nebo kreativci, naším hlavním úkolem je prezentovat Českou republiku jako zemi kreativity a inovací,” zmínila europoslankyně Martina Dlabajová, která se této události v Památníku Tomáše Bati účastnila. Událost si nenechal ujít ani spolumajitel a ředitel pro strategický rozvoj společnosti Kovárna VIVA a.s., Čestmír Vančura.

„Soutěž se mi líbí. My rádi využíváme nápady a práci lidí, kteří jsou invenční, chtějí pracovat, mají zájem dělat dobré věci. Z toho jsme vlastně živi. Čekám jak dopadne finále, co jsem zde viděl, jsou zajímavé projekty a je velmi zajímavé také mluvit s těmi lidmi, jak tomu došli, jak o tom přemýšlí,“ komentoval Čestmír Vančura při této příležitosti ještě před vyhlášením výsledků.