To nejvýraznější čeká řidiče v centru Zlína už v pátek. Od 17:45 do půlnoci bude uzavřeno centrum města. Změny v provozu se dotknou tradičně i vedení linek MHD, zejména na největší sídliště Jižní Svahy.

Policie ve střehu

Zatímco příznivci motosportu se připravují na jedinečný zážitek, policisté již od úterý dohlížejí na klidný průběh celé akce.

Pozor budou dávat nejen na dodržování dopravních předpisů, ale také na zajištění veřejného pořádku a prevenci krádeží.

„Bezpečnost na této prestižní akci evropského formátu je prioritou nejen pro pořadatele, ale také pro policisty Krajského ředitelství policie Zlínského kraje. Proto budou na klidný průběh samotné soutěže a s rallye související doprovodné akce od úterý až do neděle denně dohlížet kromě pořadatelů také desítky policistů," uvedl mluvčí krajské policie Petr Jaroš.

Tak jako v minulých letech budou mít policisté k dispozici vrtulník. S ním budou monitorovat dopravní situaci.

Hrozí kolony aut

„Je více než pravděpodobné, že na přejezdech mezi jednotlivými rychlostními zkouškami bude provoz velmi hustý a krátkodobě budou hrozit i kolony pomalu popojíždějících automobilů," upozornil Jaroš.

Řidiče nabádá ke zvýšené opatrnosti. Informace o aktuální situaci na silnicích bude i letos poskytovat speciálně zřízená telefonní linka 974 666 555.

Od středy si mohou závodníci cvičně najíždět tratě jednotlivých rychlostních zkoušek. Policisté se v souvislosti s tím plánují zaměřit na rychlost.

„Respektování dopravních předpisů mimo uzavřené tratě se samozřejmě týká i závodníků. V minulosti muselo do peněženky sáhnout i několik soutěžních jezdců, kteří rychlost svých silných vozů nedokázali v běžném provozu uhlídat," dodal mluvčí.

S prvním rozsáhlým dopravním omezením musejí řidiči počítat už ve čtvrtek, kdy bude od 22:45 do půl druhé ráno uzavřeno centrum města kvůli seznamovacím jízdám městské erzety.

V pátek bude od půl šesté ráno do čtrnácti hodin zcela uzavřena silnice spojující Pohořelice a Komárov. Uskuteční se zde kvalifikační rychlostní zkouška. Zhruba od 17:45 do půlnoci pak bude opět uzavřeno centrum Zlína, kde se pojede večerní městská erzeta, jež přitahuje tradičně velké množství diváků.

Auta odstavit 
a pokračovat MHD

Policisté doporučují návštěvníkům, aby svá auta nechali na okraji města a do centra se dopravili hromadnou dopravou.

Ta v době konání městské rychlostní zkoušky, kvůli uzavření několika silnic v centru, změní trasy. „Dopravní společnost Zlín – Otrokovice připravila systém náhradní autobusové dopravy, která zajistí spojení sídliště Jižní Svahy se sítí MHD v centru města i s Malenovicemi a Otrokovicemi v čase konání městské rychlostní zkoušky Barum Czech Rally," řekl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

V čase městské erzety bude úplně zrušena centrální linka 38. Linky 6, 8 a 9 nebudou zajíždět na Jižní Svahy. Tam se lidé dostanou náhradními autobusovými spoji 8X a 9X, které pojedou objížďkou přes Prštné. Stejnou objížďkou pojedou i linky 32 a 33, a budou proto o několik minut opožděny.

Noční spoje 
budou posíleny

„Po skončení městské rychlostní zkoušky rallye posílí DSZO přepravní kapacitu na linkách ze Zlína do Otrokovic a také na sídliště Jižní Svahy, aby se všichni diváci mohli dostat i v pozdních večerních hodinách městskou dopravou do svých domovů," ubezpečil Cekota.

Dále dopravní podnik zajistí také v sobotu přepravu diváků na erzety Pindula a U Majáku. Jezdit zde budou mimořádné autobusové linky. Přeprava bude bezplatná. Stejně tak na mimořádné lince do Želechovic.

Na dodržování pořádku a bezpečnosti se podílejí také městští strážníci. Veřejnost vyzývají hlavně k respektování soukromých pozemků a rodiče nabádají k tomu, aby si dobře hlídali své děti. Kontrolovat budou také provozovatele občerstvení.

„Zaměříme se na namátkové kontroly prodejců, kteří v době konání této akce nabízí různé zboží, zejména občerstvení, zda mají vyřízena všechna potřebná povolení k záboru veřejného prostranství a prodeji alkoholických nápojů," uvedl mluvčí Pavel Janík.

Organizace MHD v době páteční městské erzety

Po dobu uzavírky Gahurovy ulice bude trolejbusová linka 6 z Otrokovic končit ve Zlíně na zastávce Školní a začínat na zastávce Náměstí Míru. Linky 8 a 9 nepojedou od Baťovy nemocnice na Jižní Svahy, ale na točnu Sportovní hala. Ze zastávky Nám. Míru přes Náměstí Práce budou jezdit na Jižní Svahy autobusy mimořádných linek 8X a 9X (střídavě na točnu Kocanda a Středová, každá z nich v intervalu 20 minut). Autobusy pojedou bez zastavování přes Prštné kolem hypermarketu Albert a po ulici Nábřeží. Na původní trasu linek 8, 9 se napojí na začátku ulice K Pasekám (zastávka Pod Babou). V opačném směru jízdy ze sídliště budou autobusy 8X a 9X v centru Zlína zastavovat na zastávkách Náměstí Práce, Školní, projedou ulicí Osvoboditelů a jejich jízda skončí na zastávce Náměstí Míru. Autobusy linek 32 a 33 pojedou oklikou přes Prštné a budou za touto objížďkou o několik minut zpožděny. Revizoři budou uznávat v době tohoto dopravního opatření pro přestup na náhradní dopravu i nepřestupné jízdenky pro jednotlivou jízdu a budou zohledňovat odpovídající prodloužení jízdní doby, aby cestující v důsledku objížďky a náhradní dopravy nebyli poškozeni a nemuseli si kupovat dražší jízdenky.

Mapa organizace dopravy během páteční RZ

Pro zvětšení mapy klikněte

Autobusové nádraží přesunou do Hradské

Autobusové nádraží ve Zlíně bude v čase mezi 15. hodinou a půlnocí zcela uzavřeno a cestující se musí přesunout na provizorní nástupní místo v ulici Hradská. Omezení se dotkne všech meziměstských spojů i linek Student Agency (SA) na trasách Zlín–Brno a Zlín–Olomouc.

„Pokud by ale došlo k tomu, že klient odjezd spoje nestihne, nabídneme mu zdarma možnost jízdenku přerezervovat nebo mu vrátíme jízdné," uvedla ředitelka autobusové dopravy SA Ivana Kašická.

IVAN ČERNICKÝ