„Dobrý den, mám dotaz ohledně propojení částí cyklostezek v oblasti Krajské nemocnice ve Zlíně,“ začíná příspěvek Ivany Piknerové na oficiálním diskuzním fóru na stránkách města Zlína.

Oblastí zmíněnou v dotazu je myšlena křižovatka ulic Havlíčkovo nábřeží a Zálešná XII. na břehu Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB) a ulic Benešovo nábřeží, Podvesná XVII. a Dřevnická na břehu u dopravního podniku.

Cyklostezka vedoucí po břehu nemocnice v křižovatce končí, napojit se na ni mohou cyklisté nejen až za dvěma křižovatkami, ale až na druhém břehu řeky.

„Opačným směrem je to ještě horší, přijedete do křižovatky u dopravního podniku a není tam ani přechod. Jízda na kole je v těchto místech opravdu nebezpečná,“ pokračuje Ivana Piknerová.

Že přejezd není ideálně vyřešen, podotýká i koordinátorka projektu CykloZlín Jana Vybíralová.

„Sportovní, vyježdění cyklisté se nebojí vjet mezi auta a problematická místa zvládnou po silnici. Ostatní, především rodiny s dětmi, volí opatrnější způsob a tam, kde nejsou cyklostezky, jdou po chodníku s vedením kola a křižovatky překonávají po přechodu pro chodce. Ovšem například na Havlíčkově nábřeží před hlavní branou KNTB žádný přechod není, tam vidím dost často vystrašené obličeje některých cyklistů a chodců, hlavně v době dopravních špiček,“ popisuje Jana Vybíralová situaci, která se tam dennodenně odehrává. Podle mluvčího města Tomáše Melzera již Odbor dopravy pracuje na řešení.

„Nyní prověřujeme možnost zřízení přechodu pro chodce na mostě v ulici Podvesná XVII,“ říká.

Dodává ale, že přechod je pouze provizorní řešení.

„Rozsáhlejší úpravy prostoru proběhnou až v rámci projektované strategické stavby Obchvat Zálešné, kdy tam má vzniknout mimo jiné most s plánovanými cyklopodjezdy a cyklostezkou podél ulice Podvesná XVII,“ sděluje dále Tomáš Melzer.

Přesný termín zřízení přechodu ani počátek stavby Obchvatu mluvčí neuvedl. Cyklisté tak prekérní dopravní situaci budou muset s opatrností zvládat dále, v dohledné době se ale mohou alespoň těšit na zlepšení zřízením přechodu.