„Policisté budou do konce prvního lednového týdne monitorovat situaci zejména s větší koncentrací osob, tedy na náměstích, autobusových či vlakových nádražích, obchodních a nákupních centrech, vánočních trzích, různých kulturních a společenských akcích a místech se zvýšenou koncentrací lidí,“ uvedla za krajskou policii mluvčí Lenka Javorková.

Podle ní se policisté vedle těchto zvýšených bezpečnostních preventivních opatření také zaměří na kriminalitu spojenou s adventním obdobím, tedy zejména na pouliční kriminalitu a delikty majetkového charakteru.

„Loni jsme v předvánočním období zaznamenali několik případů krádeží věcí především z neuzamknutých, ale i uzamknutých aut a z nákupních vozíků,“ připomněla Lenka Javorková za krajské policisty.

Preventivní akce směřující k předcházení majetkové kriminality zahájili zahájili policisté první adventní víkend v nákupním centru v Malenovicích.

„Zaměřili jsme se na osvětu bezpečného chování během adventního a vánočního času, které je plné shonu a lidé často zapomínají na vlastní bezpečnost. Návštěvníci obchodního centra si dnes mohli odnést mimo nákupu také rady a doporučení jak se nestát obětí kapsáře nebo zloděje, který nám mnohdy kvůli naší neopatrnosti vnikne do vozidla,“ popsala akci policejní mluvčí.

Policisté při této příležitosti také upozorňovali veřejnost na důležitost nošení reflexních prvků v období, kdy je viditelnost snížena a pro nejmenší nakupující měli připraveny omalovánky a pexesa s policejní tématikou.

Na co si mají lidé v adventním čase dát pozor podle policie?

• Svá zavazadla, kabelky, tašky nespouštějte z očí

• Peněženku a doklady noste odděleně, nenoste u sebe větší finanční hotovost

• Tašky s penězi a cennosti nenoste na zádech, v bočních kapsách oděvů a batohů

• Ženy – věnujte pozornost svým kabelkám, kontrolujte, zda jsou uzavřené, nenechávejte peněženku a jiné cennosti navrchu tašek či kabelek

• Muži – peníze a kreditní karty ukládejte do vnitřních kapes

• Při nakupování neodkládejte své kabelky, tašky, batohy a jiná příruční zavazadla do nákupních vozíků

• Bezpečnostní kód k platební kartě (PIN) pokud si jej nepamatujete, noste odděleně od karty, v případě odcizení platební karty ihned zablokujte účet