Zahájení provozu se zúčastnil také hejtman Jiří Čunek, který zmínil výbornou spolupráci mezi krajem a městem Zlín na realizaci tohoto projektu dotovaného z evropských peněz.

„Touto akcí za šest milionů korun jsme zahájili rozsáhlé úpravy sociálních zařízení na území Zlína a okolí. Chci popřát všem, kdo budou zařízení využívat i všem, kdo tam budou pracovat. Otevřením těchto prostor pomůžeme občanům, kteří to potřebují,“ řekl Jiří Čunek.

Klienti, jimž je 16 let a více, zatím využívali zařízení Radost ve Zlíně Pod Vodojemem, spadající pod krajskou příspěvkovou organizaci Sociální služby pro osoby se zdravotním postižením. To však nebylo bezbariérové.

„Z vlastní zkušenosti v ambulantních sociálních službách vím, jak je nutné, aby tyto objekty umožňovaly pohodlný pohyb i těm, jejichž zdravotní stav se zhorší natolik, že potřebují invalidní vozík – byť třeba jen na určitou dobu,“ sdělila radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

Zároveň vyjádřila velkou radost z toho, že vzniklo moderní zázemí pro ambulantní služby, které stále ještě nejsou ve veřejnosti dostatečně zaužívané, a přitom mohou velmi citelně pomoci rodinám pečujícím právě o potomky s postižením.

„Zde navíc oceňuji úzkou provázanost se střední zdravotnickou školou, což i studentům nabízí nové příležitosti jak z hlediska praxe, tak i z hlediska ´osahání si této práce´ a následně třeba dalšího uplatnění právě v oblasti sociálních služeb,“ dodala radní Michaela Blahová.

Nový stacionář s kapacitou 15 klientů vznikl ve východním křídle zlínské zdravotnické školy, která je zřizována krajem. Prostory jsou kompletně bezbariérové s vyhrazeným parkovacím stáním a uživatelům je k dispozici šatna, denní místnost s kuchyňským koutem, místnosti pro pracovní činnosti i relaxaci, koupelna a toalety. Moderní zázemí zde mají také tři zaměstnanci.

„Ambulantní služba funguje tak, že ráno rodiče nebo opatrovníci klienty přivezou a oni si během dne osvojují a opakují činnosti tak, aby je byli schopni samostatně vykonávat. Naučí se připravovat si stravu, zdokonalovat jemnou motoriku, případně i pracovat na počítači. Denní provoz máme nastaven od půl sedmé do čtyř, ale je možné se individuálně domluvit a přizpůsobit potřebám rodin,“ upřesnila ředitelka Adéla Machalová.