Pro třiačtyřicetiletou Marianu Polišenskou ze Sazovic to však bylo letité přání, které se ji splnilo až o prvním kole prezidentských voleb před čtrnácti dny: původem Slovenka totiž v ten den konečně získala český občanský průkaz a stala se tak právoplatnou občankou České republiky.

„Byl to dobrý pocit, že sem patřím a jsem tu konečně už jako doma,“ říká pro Deník Mariana Polišenská.

Volební den si prý doslova užívala. Její dcera stála u dveří a na památku ji fotila. „Bylo to hodně úsměvné. Předtím mě poučovala, že si mám na volební lístek vyzvednout jinou čistou obálku, ve které jej hodím do urny. Po tolika letech se k ní dostat bylo pěkné,“ říká obyvatelka Sazovic. Volit by měl jít podle ní každý. Považuje to za povinnost.

Ostatně sama je dřív nevynechala ani na Slovensku. Naposledy tam volila v roce 1999 v prezidentských volbách Rudolfa Schustera. Ve stejném roce se pak přestěhovala do České republiky, takže od té doby nevolila.

Tím, že nemohla mít dvojí občanství, se rozhodla až mnohem později, že si o naše zkusí zažádat. Nebylo to prý ale jednoduché, musela absolvovat zkoušky z češtiny a českých reálií na Karlově univerzitě.

„Pro Slovenku to bylo úsměvné, co všechno jsem pro to musela udělat. Rok to trvalo. České občanství jsem získala až v prosinci s tím, že občanku jsem si vyzvedla právě v první den prvního kola prezidentských voleb. Hned jsem šla volit a ve druhém kole jdu zase,“ usmívá se Mariana Polišenská.

Ředitel redakcí Deníku Roman Gallo
Pohledem Romana Galla: Nenechme se strašit

Postupně gradující předvolební boje a vzájemné přetahování voličů se ji vůbec nelíbí. Oba kandidáti jsou podle ní dospělí lidé, chtějí zastávat nejvyšší pozici a tak by se podle toho také měli chovat.

„Je pravda, že naposledy to bylo o Miloši Zemanovi a Karlu Schwarzenbergovi, nebyl tudíž moc velký výběr. Teď to ale bylo jiné, dravější, co se týče debat. Některá vulgární slova by však vůbec padat neměla,“ myslí si nová česká volička.