„Vzhledem k dobrým letovým podmínkám, k průzkumu využili i vrtulník s termovizí. Díky němu zmonitorovali celý areál ze vzduchu. Pyrotechnický průzkum však probíhá také na zemi," přiblížil za zlínskou krajskou policii mluvčí Petr Jaroš.

Zdůraznil, že se nejedná o žádné mimořádné opatření, při kterém by hrozilo nějaké nebezpečí.

„Dosud nic nenasvědčuje tomu, že by páteční slabé rány jakýmkoliv způsobem souvisely se střeženým prostorem," uvedl mluvčí s tím, že jak letecký, tak pozemní průzkum neodhalil žádný problém.

„V současné době se přikláníme k variantě, že se jednalo o zábavní pyrotechniku, kterou někdo použil v nedalekých obcích. Podle některých poznatků došlo v daném období k několika výstřelům zábavní pyrotechniky v blízkém Slavičíně," vysvětlil Petr Jaroš.

Výzva k nepoužívání zábavní pyrotechniky stále platí

„Chceme upozornit obyvatele dotčených obcí, že výzva k nepoužívání zábavní pyrotechniky nadále platí. Každý výstřel může zkomplikovat další práce v areálu muničních skladů," apeloval na obyvatele okolních obcí mluvčí policie.

V areálu vrbětických skladů i v jeho okolí pokračují policejní pyrotechnici nadále s prohlídkou a úklidem nebezpečné munice po explozích skladů číslo 16 a 12 v říjnu a prosinci minulého roku.

Po uplynutí devítidenní karenční doby po druhém výbuchu z 3. prosince, mohli minulé pondělí začít pyrotechnici opět začít čistit areál a jeho okolí od nebezpečné munice, která byla explozemi rozmetána po okolí.

„Munici, která nebude schopná převozu, pyrotechnici zlikvidují přímo v areálu, munici schopnou převozu uskladní na místě, kde bude připravena k pozdějšímu odvozu," připomněl za krajskou policii mluvčí Petr Jaroš.

Podle policie, pyrotechnici i přes nepříznivé povětrnostní podmínky pokračují v průzkumu uvnitř areálu a zaměřují se na přístupové cesty a samotné objekty ve střeženém prostoru.

Práce se mohou zpomalit v případě, že napadne hodně sněhu, pyrotechnici by tak museli čištění areálu přerušit. Podle všeho, ale odvoz munice by měl být připraven v průběhu tohoto měsíce.

„Veškeré naše úsilí směřuje k tomu, abychom mohli začít odvážet munici v avizovaném lednovém termínu," připomněl Petr Jaroš.