Důvodem pro tento stav je podle prodejců i vyšší nezaměstnanost a nedostatečná nabídka práce, která lidi nutí zastavovat věci každodenní potřeby. Peníze místo na odkup zpět investují do svého živobytí.

„Podařilo se mi už zastavit autorádio, ale za chvíli asi odprodám i televizi. Jsem od března bez práce a nikde se mi nedaří uchytit. Snažím se uživit, jak se jenom dá,“ sdělil muž ze Zlína, který si však nepřál být jmenován kvůli své sociální situaci. Majitelé zastaváren tak jsou nuceni omezit množství vykupovaného zboží.

„Oproti minulým rokům už nebereme úplně všechno. Aby se nám tu nehromadily věci, museli jsme přikročit k selekcím. Vykupujeme zboží, které jde dobře na odbyt,“ uvedl majitel zastavárny ve zlínské Vodní ulici Václav Páral.

Některé zastavárny dokonce úplně přerušily klasické výkupy a začaly se věnovat pouze zprostředkova­telskému prodeji.

„V současné době se věnujeme pouze komisnímu prodeji, při kterém s prodávajícím stanovíme měsíční smlouvu, během které se svěřený předmět snažíme prodat. V případě neúspěchu vracíme zboží zpět prodejci,“ řekla majitelka zastavárny v ulici Pod Nivami Dana Dvořáková.

V létě jdou nejlépe na odbyt jízdní kola, nářadí, ale také zlato. Poněkud klesla poptávka po elektronice.

„Zatím se stále dobře prodávají notebooky a GPS navigace do auta. Po těch je pořád velká poptávka. Naopak zbavit se nemůžeme mobilních telefonů. Ty se kvůli zvýhodněným nabídkám od operátorů stávají neprodejným zbožím a nikdo je nechce. Jejich výkup jsme zastavili úplně,“ prozradil Miroslav Páral ze zastavárny v Bartošově ulici.

Důvodem nižšího odbytu je také nedůvěřivost lidí. „Mám obavu, že by mě někdo podvedl a já si pak koupila nekvalitní nebo kradené zboží. Když něco potřebuji, tak si zajdu do normálního obchodu. Známí měli z jednoho bazaru pálky na stolní tenis a za chvíli si museli kupovat nové, protože se jim rozpadly,“ řekla Markéta Malá ze Slopného na Zlínsku.

Milan Houžva