Ve zlínské zoo je v současné době vedle vylíhlého mláděte sedm dospělých ptáků. „Hnízdní aktivita se poprvé objevila až v letošním roce. Jeden z párů dokonce nakladl ve dvou snůškách pět oplozených vajec. I když se nakonec vylíhlo pouze jediné mládě, jedná se o velmi cenný chovatelský úspěch,“ uvedli ošetřovatelé.

Hadilov písař je impozantní dravý pták dosahující výšky až 150 centimetrů. Vyskytuje se prakticky v celé Africe jižně od Sahary. Jeho hlavní potravou jsou hadi, kromě nich se živí i drobnými obratlovci a hmyzem, zejména sarančaty. Hadilovy písaře návštěvníci lešenské zoo mohli pozorovat až do roku 2006 ve velké zámecké voliéře. Později se ovšem ukázalo, že pro dravce není tato expozice úplně ideální. Ošetřovatelé je proto přesunuli do chovatelského zázemí, kde pro ně vybudovali zbrusu nové rozlehlé voliéry. Mládě v lešenské zoo přišlo na svět 2. července.

Hadilov písař sice zatím nepatří k ohroženým druhům, nicméně v poslední době jeho stavy klesají kvůli ničení životního prostředí.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.