Vánoční trhy přilákají každoročně do jinak poklidného městečka Valašské Klobouky davy lidí.

„Valašský mikulášský jarmek je tu s námi už tři desetiletí a po celou tu řádku let se jeho cíl nezměnil. Chce udržovat tradice našeho valašského kraje a předávat je dalším generacím tak, aby na ně mohly navázat,“ říká Pavlína Žídková, předsedkyně organizačního výboru jarmeku.

Svařák za 60, Tatra punč za 80 korun. První vánoční trhy ve Zlíně už začaly; čtvrtek 23. listopadu 2023
Svařák za 60, Tatra punč za 80 korun. První vánoční trhy ve Zlíně už začaly

Akce je podle jejích slov důkazem toho, že v regionu stále máme hodně lidí, kteří umí lidové řemeslo, věnují se muzice a folkloru nebo dodržují zvyky.

„A společně chceme na této cestě vytrvat,“ ujistila Pavlína Žídková. „Že má naše snažení smysl, potvrzují také návštěvníci, které kouzlo tradic a jarmekové atmosféry stále přitahuje. Přejeme všem, ať se jim na jarmeku líbí,“ vzkázala ještě.

Mikulášské družiny z okolních vesnic

Jednou z oblíbených tradic, která k jarmeku přímo neodmyslitelně patří, je mikulášská obchůzka. Ta letos dozná drobné změny místa začátku.

„Mikulášské družiny z Valašských Klobouk, Nedašova, Tichova, Štítné nad Vláří, Brumova-Bylnice a dalších dědin přijdou v sobotu před devátou hodinou ranní průvodem na náměstí,“ upřesnila Žídková.

Maskované skupiny se pak na pódiu v dolní části náměstí zúčastní slavnostního zahájení jarmeku. „To je novinka oproti dřívějším ročníkům, kdy jsme družiny vypouštěli do jarmekového dění od městského muzea,“ poznamenala Pavlína Žídková.

V pátek zazáří vánoční strom a začne doprovodný program

Jarmek ve vzduchu zavoní už v pátek 1. prosince v podvečer, kdy se před radnicí na Masarykově náměstí poprvé slavnostně rozsvítí vánoční strom města.

Mikulášský jarmek ve Valašskou Kloboukách
Klobouky se chystají na nápor lidí, na jarmek pojedou posílené autobusy i vlaky

Doprovodný program uvede vystoupení cimbálové muziky, dětský čertovský rej i další vystoupení. Po setmění přijde děti i dospělé pozdravit Mikuláš s andělem a čertovskými společníky.

Na dalších místech ve Valašských Kloboukách už se mezitím rozproudí jarmekový kulturní program. Galerie se zaplní vernisážemi výstav výtvarného umění, v kostele se rozezní koncert lidových písní a v pastoračním domě naváže folkové posezení.

VIDEO: Připomeňte si, jak to na jarmeku v Kloboukách vypadalo v minulých letech:

Zdroj: Deník/Lukáš Fabián, Denisa Spurná a Jarmila Kuncová

V sobotu 2. prosince se pak na Masarykově náměstí rozprostřou stánky řemeslníků, kteří nabídnou své produkty z přírodních materiálů, vánoční ozdoby, keramiku, řezbované i proutěné zboží a mnoho dalšího.

„Velkou část řemesel a zvyků uvidíte přímo naživo, stačí se zastavit ve Staré radnici, v Červeném domě, v dřevěnici na Kosence, u Janíků, u Pechanců, u Pivečků nebo v sálech Klobučanu a Besedy. Bude se tu paličkovat, vyřezávat, zdobit, příst na kolovrátku, tkát na stavu nebo péct v peci. A na náměstí budou pracovat mistři koláři, bednáři nebo kováři,“ přiblížila Radka Brtišová, která má řemeslný trh na starosti.

Cimbál, dechovka i sbor budou znít už od rána

Jak se také stalo dobrým zvykem, bude při jarmeku pěkně veselo. K třicátému výročí přijdou předat své hudební gratulace folklorní soubory, sbory, cimbálové muziky, dechové hudby a další hosté. Za třiceti lety jarmeku se ohlédne také speciální výstava, kterou můžete navštívit na schodišti městské knihovny.

Zoo Zlín
Rok 2023 ve zlínské zoo: příchod slona, jaguára, mláďata i nové expozice

Rodiny s dětmi by neměly minout pekelné sklepení nebo skok do sena na Kosence, výtvarné dílny, valašskou školičku a pohádkové divadélko na gymnáziu, uměleckou dílnu na balkoně kulturního domu nebo hrnčířskou dílnu v Červeném domě.

V jarmekové poštičce mohou nejen děti odeslat pohlednici s originálním jarmekovým razítkem. Odpočinek i zahřátí pak nejmenším návštěvníkům nabídne pastorační dům nebo dřevěnice u Janíků.

Vánoce banner 610x303Vánoce banner 610x303Zdroj: Redakce