"Jedná se o vše, co souvisí s péčí o pacienty. Například se sleduje vedení zdravotní dokumentace, dodržování jejich práv a soukromí či bezpečné podávání léků," řekl František Vlček, koordinátor komise pro konzultační služby a akreditaci. Pro akreditované je certifikát také prestižní záležitostí, kterou ale pojišťovny s jednou výjimkou zatím neohodnocují vyšší platbou za body, dodal koordinátor.

Valašskomeziříčská nemocnice se tak zařadila mezi 13 dalších zařízení z celé ČR, která dosud akreditaci obdržela. Mezi nimi je například Masarykův onkologický ústav Brno či nemocnice v Prostějově, Šumperku a od letošního ledna i ve Vsetíně. Podle Vlčka ve Zlínském kraji projevila zájem o akreditaci také Baťova nemocnice ve Zlíně.

Nemocnice ve Valašském Meziříčí obdržela akreditaci na tři roky, což je nejdelší možná doba. "Více než rok příprav a tvrdé práce za plného provozu se nám zúročil. Když inspektoři na závěr oznámili výsledek, jejich slova mě zahřála u srdce," uvedl ředitel nemocnice Milan Leckéši. Podle něj komisaři ocenili příjemné až rodinné prostředí zařízení a přívětivé jednání personálu.

Pro nemocnici prý akreditace není jen formalitou. "Nechtěli jsme ji získat kvůli cedulce, ale abychom nasměrovali léčebné procesy tak, aby byla co nejvíce omezena možnost chyby či jakéhokoliv přehlédnutí. Jsem přesvědčen, že akreditace ovlivní i pohled pojišťoven na nás a získání smluv nebo kontraktů bude mnohem schůdnější," mínil Leckéši. Za tři roky čeká zařízení opětovná akreditace, kdy bude muset dokázat že je lepší než nyní.