Dopravní situace se zklidňuje

Komplikovaná situace na Valašsku, způsobená vydatným sněžením a nepřízní počasí minulých dnů, se postupně zlepšuje. Silničářům se v průběhu čtvrtka podařilo zprůjezdnit téměř všechny uzavřené komunikace v regionu.

„Neprůjezdné zůstávají poslední dvě. První z Velkých Karlovic přes Beskyd ke slovenským hranicím a druhá ze Vsetína přes Dušnou na Bystřičku,“ informoval v pátek ráno ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Doplnil, že na obou úsecích se intenzivně pracuje na odstranění popadaných stromů, které brání zprůjezdnění komunikace. „Pokud se nic mimořádného nepřihodí, mohla by být silnice přes Dušnou zprovozněna ještě v pátek dopoledne,“ odhadl Kořistka.

Silnice prvních tříd v regionu jsou podle sdělení silničářů bez problémů sjízdné. Je ale třeba počítat s tím, že ve vyšších polohách jsou zúžené kvůli vyhrnutému sněhu a pořezaným stromům na krajnicích.

„Důležitá je maximální opatrnost při jízdě. Samozřejmostí je při cestě do těchto oblastí zimní výbava,“ upozornil Kořistka.

Průjezdný je také silniční tah I/35 h Horní Bečvy na Slovensko, který v posledních hodinách blokovaly odstavené kamiony. „Cesta je odklizená, leží na ní tenká vrstva sněhové kaše, kvůli přetrvávajícím sněhovým přeháňkám. Provoz je bez problémů,“ popsal situaci v pátek ráno Kořistka.

Stovky seniorů ze samot na Karlovicku odřízl sníh od okolního světa

Sněhová kalamita, která udeřila do údolí Velkých Karlovic na Vsetínsku, odřízla stovky nemohoucích lidí na samotách. Charita v Novém Hrozenkově se jim snaží ze všech sil pomoci.

Deset pečovatelek společně se čtyřmi zdravotními sestrami rozvážejí od brzkých ranních hodin po vesnicích a okolních kopcích jídlo.

„Kolem dvou stovek našich klientů potřebují urgentní pomoc. Nejde elektřina a někde ani voda. Nakupujeme jim potraviny na víkend. Očekáváme, že se situace nezlepší až do příštího týdne,“ řekla ředitelka Charity Nový Hrozenkov Danuše Martinková.

Školní kuchyně nevaří a klienti Charity jsou tak bez teplých obědů.

Staří lidé v chalupách potřebují nachystat snídani, umýt, uklidit či dohlédnout na užívání léků. To vše je ve složitých sněhových podmínkách daleko komplikovanější.

Miloňov, Podťaté, Tisňavy, Jezerné či Leskové ve Velkých Karlovicích jsou místa, která jsou od okolního světa naprosto odřízlá.

Přes závěje auta nemohou a pracovníci musí ke starým lidem pěšky. Podle slov ředitelky se včera nešlo dostat ani do Vranče v Novém Hrozenkově.

Problémy nejsou jen na samotách. „Protože nešla elektřina ani v našich dvou domech, museli jsme jídlo vařit na provizorních plynových sporácích,“ uvedla ředitelka.

V Halenkově zas přestalo pracovat čerpadlo na spodní vodu.

„Netekla voda, nešlo splachovat. Náhradní zdroj jsme museli přivést až ze Zlína,“ okomentovala složitou situaci Martinková.

Tisíce lidí si stále neposvítí

Tisíce lidí v okrese Vsetín zůstávají i nadále bez elektřiny. Za výpadky stojí rozsáhlé škody, které na elektrickém vedení způsobil sníh a popadané stromy v minulých dnech.

Valašsko patří v tomto směru i podle energetiků k nepostiženějším regionům celé severní Moravy. Problémy mají například na Bečevsku, v Hutisku-Solanci, v Pulčíně, Karolince či v Huslenkách. „Už topíme, máme i vodu, ale elektřina jde zatím jen v polovině obce,“ hlásil například v pátek odpoledne starosta Karolinky Tomáš Hořelica.

Bez proudu se v pátek ocitla také velká část Valašského Meziříčí, včetně samotného centra.

„Kvůli pádu stromů na vedení a zatékání vody do podzemních kabelů byly domácnosti, firmy a instituce bez proudu už od časného rána,“ informoval mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Náhlý výpadek způsobil problémy ve školách, kde se přestalo topit a ohrožena byla i teplá strava. V Mateřské škole Kraiczova narychlo kontaktovali rodiče se žádostí, aby si děti odvedli domů. „O zbývající děti se určitě postaráme,“ ujistila ředitelka Blanka Kadlecová.

Mluvčí radnice Josef Beneš také prozradil, že přerušení dodávky elektřiny se nevyhnul ani městský úřad. Historická budova radnice a sídlo úřadu na Soudní ulici byly potmě, přibližně do půl desáté nefungovala telefonní ústředna ani počítačový server.

Energetici vyslali na Valašsko za účelem opětovného zprovoznění rozvodné sítě maximum možných lidí. „Dvanáct velkých poruch z celkových pětadvaceti máme právě na Valašsku,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová.

Postěžovala si, že práci komplikují neustálé rozmary počasí. Díky nim přichází stále nová hlášení o poruchách.

„V noci na pátek jsme také museli pracovníky z terénu odvolat, kvůli nebezpečným padajícím stromům,“ líčila Lutišanová. Přesto mají energetici v plánu v průběhu pátečního dne obnovit dodávky proudu na většině území regionu. „Velmi bude záležet na počasí,“ předpovídala Lutišanová.

Ve Vsetíně se druhý den netopí

Na šest tisíc domácností ve Vsetíně se ve středu v podvečer ocitlo na desítky hodin bez tepla a teplé vody. Postiženy byly všechny městské části vyjma Jasénky, Luhu a Sychrova.

Některé domácnosti byly bez tepla ještě v pátek. To navíc v době, kdy o sobě na Valašsku poprvé dala razantněji vědět blížící se zima.

„V bytě bylo chladno, nemohlo být více, jak osmnáct stupňů. Vodu jsme si museli ohřívat. Hned se ukázalo, jak jsme na teplo automaticky navyklí,“ hodnotila v pátek odpoledne obyvatelka města Kateřina Minarčíková.

O ohřívání vody v hrncích kvůli koupeli pro malého syna mluvila také další Vsetíňačka Petra Proksová. „Hold už to bereme jako samozřejmost. Bez teplé vody ani ránu,“ mínila Proksová.

Spočítala, že bez dodávek tepla byla více než čtyřiadvacet hodin. „Topení začalo znovu hřát až ve čtvrtek v jedenáct večer,“ prozradila.

Příčinou výpadku v dodávkách byla havárie na horkovodní soustavě centrálního zásobování teplem Město, kterou spravuje vsetínská společnost Zásobování teplem. Firma takovou nepamatuje posledních deset let. O nastalém problému informovala společnost odběratele formou letáků.

„Z dosud neznámých příčin uniklo velké množství topné vody ze soustavy, což způsobilo velký pokles tlaku a odstavení zdrojů tepla Teplárna Jiráskova a Výtopna Ohrada,“ vylíčil předseda představenstva Zásobování teplem Roman Mendrygal.

Pracovníci firmy se ihned pustili do hledání místa poruchy a odstraňování následků havárie. „Zjistili jsme velkou poruchu na hlavním páteřovém propoji mezi uvedenými zdroji tepla,“ prozradil Mendrygal.

Už ve čtvrtek dopoledne se podařilo obnovit dodávky do poloviny postižených domácností. Na nápravě havarijního stavu poté pracovníci Zásobování teplem pokračovali i v pátek.

„V současné době zbývá obnovit dodávky do devíti set domácností v městské části Trávníky. To by mělo být hotovo do šesti hodin,“ uvedl v pátek ve dvě hodiny odpoledne Roman Mendrygal. S tím, že se jménem společnosti za vzniklou situaci omlouvá.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU