Například Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) odhadlo koncem uplynulého týdne následky záplav na cestách druhé a třetí třídy na třicet milionů korun. Stačilo několik dnů, a je to o třetinu více. Poslední odhad pracuje s částkou přesahující devětatřicet milionů korun.

„Povodně poničily v severní části Valašska patnáct silničních úseků o délce přesahující třicet kilometrů,“ vypočítal ředitel ŘSZK Bronislav Malý.

Nejvíce poničený je podle něj průtah Zašovou a Zubřím. Řidiči některá místa projedou jen v jednom pruhu. Značně poškozená je cesta v Krhové. „Voda také strhla dva mosty, v Lešné a Zašové. Začínáme stavět jejich provizoria,“ popsal ředitel.

Podemleté silnice se hned tak opravovat nebudou. ŘSZK musí zpracovat projekty. „Budeme tam ale navážet kamení, aby se cesty dále nepropadaly,“ upozornil Malý.

Jen v Zašové se škoda na obecních cestách vyšplhala na sedm milionů korun. Nejponičenější silnice jsou na Pasekách. Dvě jsou stále neprůjezdné. Na jedné voda vymlela kráter šest metrů hluboký a pět metrů široký, z druhé spláchla asfalt.

Nejezdí se také přes dva mosty ve středu obce. „Požádali jsme o finanční pomoc Zlínský kraj a ministerstvo pro místní rozvoj, nevíme ale, jakou částkou nám přispějí,“ zamyslela se starostka Anna Mikošková.

Nejnutnější opravy už vesnice zahájila. Nemohla čekat, lidé museli jezdit. „Tři roky jsme šetřili peníze na různé projekty, a povodeň nás o ně za pár okamžiků připravila,“ posteskla si Mikošková.

V Zubří voda zničila silnice v majetku města za osm milionů korun. Zhruba deset domů v ulici Nad Rozcestím je stále odříznutých od světa.

„Voda tam strhla most, to musíme co nejrychleji vyřešit,“ upozornil starosta Lubomír Vaculín s tím, že celkem přišlo Zubří o čtyři přemostění. Radnice se snaží získat peníze na obnovu cest ze Zlínského kraje i z ministerstva pro místní rozvoj. Kolik ale dostane, není jisté. „V některých částech města jsou silnice průjezdné jen v jednom pruhu, sjízdné jsou ale téměř všude,“ přiblížil Vaculín.

Řidiči oceňují, že už se dá po cestách, které spláchla povodeň, jezdit. „Většina jich přitom přišla o asfalt, musel se položit nový, překvapilo mě, že se podařilo tak rychle situaci zvádnout,“ uznal Vladimír Štěpán ze Zašové.