Mluvčí společnosti ČEZ Alice Lutišanová potvrdila, že nejhorší situace je na Meziříčsku. „Máme hlášených zhruba 70 poruch na nízkém napětí a 3 na vysokém. Situace se každým okamžikem mění,“ uvedla mluvčí.

Před polednem byla kvůli závadě na vedení vysokého napětí přerušena dodávka například na sídlišti Štěpánov a do okolí náměstí. Provoz prodejen, peněžních ústavů a institucí je ochromen,“ přiblížil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. Po čtrnácté hodině byla sice obnovena dodávka elektřiny do budov městského úřadu, avšak na Štěpánově proud stále nejde. Podle sdělení energetiků by závada měla být odstraněna okolo 17. hodiny.

Pro jižní Moravu, Zlínsko, Vysočinu a Královéhradecko platí stále vysoký stupeň nebezpečí.

Beskydy ráno hlásily nárazy větru o rychlosti kolem 130 km/h. Nyní je to kolem 108 km/h, tedy na úrovni vichřice. Zasaženy jsou Pustevny či Javorníky. „V Beskydech je podle posledních zpráv vítr o rychlosti až 30 metrů za sekundu,“ uvedl oblastní náčelník horské služby Beskydy Radim Pavlica. S tím, že na mnoha místech jsou polámané suché větve ze stromů a lidem hrozí nebezpečí.„V žádném případě by se lidé neměli pohybovat v lesích a ani na jejich okrajích,“ vzkázal Pavlica.

Vítr vane od jihovýchodu po přední straně tlakové níže nad Britskými ostrovy. Zesiloval zejména v noci na dnešek. „Ustávat bude v průběhu noci na úterý,“ řekla Jaroslava Hajáková z Českého hydrometeorolo­gického ústavu v Praze.

Vysokých rychlostí dosahuje vítr ve vyšších nadmořských výškách. V nižších polohách se pohybuje od 9 až po 14 m/s.

Český hydrometeorologický úřad varuje před silnými poryvy také řidiče. Vítr může jejich auta učinit neovladatelnými. Stavaři by měli před větry zajistit jeřáby a občané nejsilnější poryvy větru přečkat v uzavřených prostorách.