„Stonožka existuje už 17 let. Několik posledních roků spolupracuje s českou armádou. To, co děti a vojáci dohromady dokázali, je úžasné,“ uvedla Běla Jensen. Stonožka je výchovná a humanitární organizace. Jejím prostřednictvím pomáhají české děti svým vrstevníkům ve válkou sužovaných zemích světa. „I 8. základní škola se do pomoci zapojila, tak jsme přijeli poděkovat,“ dodala.
Po krátkém přivítání následovala beseda s dětmi. „Deset let se pohybuji v poválečných zónách, třeba v Bosně, Kosovu či Afghánistánu. Práce dětí a učitelů, třeba to, že přispěli k vybudování nemocnice, tam podle mého pomohla zachránit nejeden lidský život,“ řekl Procházka. Na besedách se podle něj děti nejvíce zajímají o podmínky, za jakých v cizích zemích Češi pracují, co jedí, kde spí nebo zda mají vojáci u sebe pořád zbraň. „Snažíme se jim také vysvětlit, že každá pomoc se musí velice citlivě vybírat. Poslat třeba panenku Barbie v bikinách do islámské země by byla obrovská chyba,“ řekl Procházka.
Návštěvníci představili také svou knihu Létáme spolu jen do války, která mapuje spolupráci armády se Stonožkou. „Jsou v ní postřehy dospělých, vojáků i dětí, tamních i místních. Člověk se mnohdy nestačí divit, jak se děti z Česka dokážou vžít do válečné situace,“ řekl dopisovatel.
Ředitele školy Pavla Nedbala návštěva potěšila. „Velice si vážím toho, že ze všech těch stonožkových škol si vybrali zrovna tu naši,“ svěřil se.