VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Valenta: Diskusi vystřídal hon na čarodějnice

Zlínský kraj - Největší postava místního loterijního byznysu Ivo Valenta tvrdě kritizuje novelu zákona, která nastavila nová pravidla pro loterijní firmy

10.4.2012 1
SDÍLEJ:

Zakladatel holdingu Synot Ivo ValentaFoto: M. Pekařová

Bouři v loterijním průmyslu vyvolaly některé kroky našich zákonodárců. Deník vyzval místního magnáta podnikajícího v tomto odvětví dlouhá léta k otevřenému rozhovoru. Iva Valentu jsme požádali: buďte ve svých odpovědích nekompromisní, řekněte naplno svůj názor.

Už jste se smířil s novelou zákona o loteriích, která nastavila nová pravidla pro loterijní společnosti od letošního roku?

Rozhodně ne. Je špatně, když se konkrétní obor legálního podnikání stane předmětem politických hrátek. Je zcela logické, že muselo dojít ke změně zákona o loteriích a jiných podobných hrách, který nebyl novelizován od roku 1998, a byl tedy zastaralý. Seriózní diskusi nad novým zákonem ale vystřídal hon na čarodějnice, který si vysvětluji pouze jako snahu zlikvidovat poctivé domácí firmy a uvolnit trh například nelegální zahraniční konkurenci. Snad nejvíc jsem zaskočený tím, že zákonodárci nestanovili přechodné alespoň jednoroční období, než začne novela platit tak, jako tomu běžně bývá u ostatních zákonů. Loterní společnosti, ale především neziskový sektor, který přišel o svou velmi významnou podporu, by se tak na změnu mohly dostatečně připravit. Řadu let jsme významně podporovali potřebné. Nyní tyto prostředky získávají obce, města a stát. Předpokládám proto, že se neziskovky, sdružení a sportovní kluby obrátí právě na obce a města, aby jim tyto pomohly. Však jim to mnozí politici slibovali. Holding SYNOT teď nemůže suplovat úlohu státu. Je však málo pravděpodobné, že neziskovým organizacím bude finanční výpadek nahrazen. Obávám se, že populistické sliby i některých regionálních politiků prostě nebudou splněny a skutečně potřební zůstanou bez peněz. Vždyť jen my jsme rozdělili mezi tisíce subjektů a jednotlivců stovky milionů korun!

Znamená to, že letos neziskovky od vás nedostanou nic?

Rozhodně nenecháme neziskový sektor bez jakékoliv pomoci, jsou tu přece stovky organizací i jednotlivců, kteří naši pomoc potřebují. Ať už jde o folklorní soubory, nemocnice, školy, divadla, sociální ústavy či handicapované děti i dospělé. Finanční prostředky pro potřebné, i když v omezené míře, rozhodně seženeme. Budou pocházet z různých společností holdingu SYNOT. Celkem tak chceme věnovat neziskovému sektoru letos 15 milionů korun. Tyto peníze budou transparentně rozděleny Nadací Děti-kultura-sport.

Počítal jste vůbec s tím, že by podobný scénář mohl nastat?

Ve velké společnosti musíte počítat i s nejhoršími scénáři. Dodržovali jsme přesně a do puntíku literu loterního zákona. Investovali jsme stovky milionů korun do nejmodernějších technologií, které měly zajistit velmi přesnou kontrolu orgánů státního dozoru nad všemi finančními toky. Další stovky milionů jsme vložili do softwaru a hardwaru. Vše tak, abychom dodrželi zákonné podmínky stanovené ministerstvem financí. V dobré víře jsme spoléhali na to, že nastavená legislativní pravidla nebude stát bez rozmyslu měnit a že zásadní změny budou odborně diskutovány, a hlavně bude stanovena dostatečná doba pro zavedení takové změny do praxe. O to víc jsem překvapen a doslova znechucen současnými snahami o další zásadní legislativní zásahy do našeho podnikání. Ty přicházejí takřka nepřetržitě, destabilizují podnikatelské prostředí a místo odpovědné regulace loterií ze strany státu jsou jen politickým divadélkem.

Máte jistě na mysli například snahu o to, aby měla města a obce pravomoc zakázat loterním společnostem podnikání prakticky ze dne na den bez ohledu na platná povolení vydaná ministerstvem financí. Máte obavy, že se tento krok může státu „vymstít“?

Samozřejmě že ano. Jsme přece demokratický stát, kde by měly fungovat principy svobodného podnikání. Česká republika by se ale nyní bohužel mohla zařadit na roveň takových zemí, jako je Ukrajina nebo Polsko, kde tamní přehnaná regulace vyhnala ze země seriózní podnikatele, jejichž místo vyplnila šedá ekonomika operující za hranicí zákona. K vlastnímu potlačení negativních důsledků loterií tak nedošlo, naopak se výrazně zvýšila kriminalita a o práci přišly tisíce lidí. A na to čekají zahraniční provozovatelé internetového sázení, kteří si už několik let doslova brousí zuby na tučné a především nezdaněné zisky z provozování on- -line loterií v České republice. My se přece nebráníme snaze zdravým způsobem regulovat loterie. Chceme však jasná, korektní a dlouhodobá pravidla. Je nesmysl, aby stát tímto přístupem de facto zlikvidoval domácí loterní společnosti dodržující právní předpisy, připravil půdu pro nelegální provozovatele, přišel tak o několik miliard korun a ještě k tomu čelil žalobám od řady legálně podnikajících společností za zmařené investice.

Se snahou o to, aby se interaktivní videoterminály (IVT) dostaly na roveň klasických výherních hracích přístrojů, a obce tak mohly regulovat i jejich počty, přišel ombudsman Pavel Varvařovský. Jednali jste s ním o této problematice?

Bohužel ne. V závěrech pana ombudsmana se projevuje snaha srovnávat výherní hrací přístroje s videoloterními terminály a pokud možno provoz IVT potlačit. A to až příliš nahrává provozovatelům technicky zastaralých VHP, nelegálním hernám a některým provozovatelům kasín. Panu ombudsmanovi jsme zaslali několik dopisů, nabízeli možnost jednání i odborné diskuse nad touto problematikou, vysvětlili rozdíly mezi VHP a IVT a podobně. Pan Varvařovský ale provozovatelům zaslal velmi ironickou odpověď s tím, že o setkání nemá nejmenší zájem. Přitom existují informace o jednáních některých provozovatelů kasín s lidmi kolem pana Varvařovského. Domnívám se, že ombudsman podlehl nějakým vnějším tlakům lobbistických skupin, které mu mohly podsunout zavádějící dokumenty nebo podklady. Některé z nich jsem četl. Vykazují velkou míru odbornosti a musel je vytvářet někdo, kdo je součástí loterního průmyslu. Dávat na roveň VHP a IVT je demagogie a nesmysl. Je to účelové překroucení faktů. Přestože jsou si vzhledem podobné, jde o naprosto odlišné typy přístrojů, kdy finanční toky u moderních IVT jsou již například pod přímou kontrolou orgánů státního dozoru. Veškerá herní data se navíc několik let uchovávají, přístup k nim je zabezpečený. To však zastaralé VHP ne- umějí a divím se státu, že tak dobrovolně odmítá technologii, která mu umožňuje lepší regulaci i kontrolu. Investovali jsme desítky a stovky milionů do vybudování centrálního loterního systému, který má desetileté povolení, a někdo nám následně oznámí původní podmínky nyní neplatí, sbalte si to a jděte. Naopak v zahraničí, například v Maďarsku, Rumunsku, Itálii či Řecku, stát výherní hrací přístroje potlačuje a povoluje IVT z důvodu čistých finančních toků a maximální kontroly daňových odvodů.

Podobný názor jako ombudsman zastává i občanské sdružení Brnění. Myslíte si, že je jím ombudsman ovlivněn?

Mám za to, že tomu tak je. Pan Varvařovský se na problematiku dívá skutečně jednostranně, zřejmě je pod vlivem podobných občanských sdružení. Členové Brnění navíc legální provozovatele, kteří platí veškeré daně a poplatky stanovené státem, zaměstnávají tisíce lidí a snaží se na trhu prosadit s nejmodernějším a nejtransparentnějším zařízením, které dává státu možnost absolutní kontroly provozu, nazývají hazardní mafií, obviňují všechny kolem sebe a zcela bez zábran a dle mého názoru nezákonně se snaží zlikvidovat legální loterní průmysl. Prostřednictvím zájmového sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS zvažujeme podat žalobu na toto sdružení a taktéž trestní oznámení za opakovaná a naprosto lživá tvrzení a obvinění v médiích. Pokud se potvrdí, že tyto informace médiím poskytli a dále šíří pánové Hollan a Bartík, pravděpodobně podáme trestní oznámení právě na ně.

Jaká jsou podle vás rizika v tom, že by nikoliv ministerští úředníci, ale právě obce a města měly mít právo rozhodovat o umístění loterních zařízení na svém území?

To je jedna z nejhorších zákonných změn v novele, kterou jsem kritizoval a kritizovat budu. Vlády všech zemí chtějí mít kontrolu nad loterním průmyslem ve svých rukou. My naopak tyto pravomoci svěříme starostům. Bohužel se přesně potvrzuje, co jsem celou dobu tvrdil. A sice, že tento krok přinese nejednotnost podmínek pro provozovatele a nastartuje obrovskou korupci ve městech. Mohu uvést několik případů. Ostrava-Jih. Zatímco v desítkách českých měst probíhá diskuze nad přípravou nové obecní vyhlášky regulující rozmístění výherních zařízení s profesními sdruženími, tady se vyhláška připravila zcela tajně a netransparentně. Máme dokonce podezření, že jde o jednu z místních společností, která zneužila radní a zastupitele k tomu, aby si vyřídila účty s konkurencí. Zatímco naší společnosti SYNOT TIP zastupitelé svým rozhodnutím zruší téměř všechny herny s investicemi v řádu desítek milionů korun, herny domácích provozovatelů jsou téměř nedotčeny. Zakázané zóny, tak jak je navrhla městská rada Ostravy-Jih, mnohde začínají právě u našich provozoven, zatímco o pár metrů dál je již provozovna domácí společnosti povolena. Tento způsob jednání zavání nejen zneužitím pravomoci, kterou obce od Nového roku získaly, ale také korupcí. Pokud se ukáže, že tomu tak skutečně je, budeme se samozřejmě domáhat náhrady vzniklých škod z titulu zmařených investic a neoprávněného zásahu do podnikání.

Věci veřejné ústy poslance Josefa Novotného zdůrazňují, že loterní byznys se od normálního podnikání dříve lišil mimo jiné třeba ve způsobu zdanění. Nyní navrhuje například zdanění výher.

Rozhodně není pravda, že by loterní společnosti měly do konce loňského roku nižší odvodovou zátěž, než je tomu v jiných oblastech podnikání. Provozovatelé měli pouze jinak konstruovány odvody. Šlo o odvod na státní dozor, správní poplatky, místní poplatky a na veřejně prospěšné účely. Politická reprezentace však nyní rozhodla o tom, že loterní společnosti zatíží navíc klasickou daní z příjmu. K tomu všemu si loterní společnosti na rozdíl od ostatních firem nesmějí odečítat DPH.

Poslední výkřik z dílny VV na mne navíc působí jako podivný vzkaz provozovatelům loterií. Zdanění výher je přece úplně nesmyslné, přineslo by pouze chaos a další administrativní zatížení. Proč tedy VV neoznámily, jakým způsobem by mělo probíhat? Budou si snad sami hráči, kteří například vyhrají pár desítek korun v číselné loterii, muset vyplňovat daňová přiznání? Takto se maximálně docílí toho, že lidé odejdou k zahraničním provozovatelům, z nichž stát nemá vůbec nic.

Autor: Martin Nevyjel

10.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač120 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha šestivřetenových automatů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru nebo praxe v oboru (výhodou, ne podmínko - zaučíme), orientace ve výkresové dokumentaci, znalost způsobů měření - zaučíme, základy práce s PC, spolehlivost, Náplň práce: kontrola opracovaných či vyrobených kusů, zodpovědnost za kvalitu vyrobených kusů, plnění a dodržování norem, Nabízíme: možnost osobního růstu, práce ve dvousměnném provozu, bez sobot a nedělí, stravování ve firmě s příspěvkem zaměstnavatele, příplatek za odpolední směnu, příspěvek na penzijní připojištění, perspektiva dlouhodobé spolupráce , zázemí tradiční společnosti v oboru. Pracoviště: Hydrap, spol. s r.o., Návesní, č.p. 1, 760 01 Zlín 1. Informace: Vacková Pavla, +420 577 145 556.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči do 3,5 tuny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: spolehlivost, zodpovědnost, bezúhonnost, platný řidičský průkaz sk. B, praxe řidiče, Zájemci o pracovní místo se hlásit telefonickyn na tel .č. 608 705 808.. Pracoviště: Pezzi express s.r.o. - sídlo, Lomená, č.p. 2271, 760 01 Zlín 1. Informace: Paseka Petr, +420 608 705 808.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu90 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 112 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ubytovna OAZA v Otrokovicích, která nabízí levné, ale kvalitní ubytování pro zaměstnance firem, dlouhodobé ubytování, ubytování pro turisty s kolem i bez něj , Záleží vám na spokojenosti hostů a na dobrém jménu ubytovacího zařízení ?, Nebojíte se řešení nestandartních situací ?, Považujete se za týmového hráče ?, Práce je to pondělí - neděle v režimu "krátký - dlouhý" týden, denní směny 6:00-18:00 hodin, noční směna 18:00 - 6:00 hodin, Recepční má na starost chod nejen recepce, ale i celé budovy, Výsledkem vaší práce bude naplněný hotel spokojenými hosty, kteří se k nám budou rádi vracet., Nabízíme stabilní zázemí silné společnosti, pravidelnou mzdu, reflektující vaše výsledky, práci na HPP., Výhody: příspěvek na stravování, podniková rekreace, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Smo a. s. - luhačovice, Moravní, č.p. 959, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Marková Jana, +420 577 591 111.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce14 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka pro prodej pečiva. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: zdravotní průkaz. Pracoviště: Toma, spol. s r.o. - luhačovice, Masarykova, č.p. 968, 763 26 Luhačovice. Informace: Mašek Jan, +420 572 508 512,572 508 513.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlatá Ester Ledecká
15

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Videosouhrn Deníku – pátek 23. února 2018

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Ševci s Duklou ovládli statistiky. Proti Karviné chtějí urvat vítězství

Ovládli fitness data prvního jarního kola HET ligy, na výhru proti pražské Dukla v úvodním duelu s Duklou Praha stejně nedosáhli. Vylepšit dojem a hlavně získat body chtějí fotbalisté Zlína v nedělním duelu s Karvinou, která si ovšem v boji o záchranu výrazně polepšila díky hubené výhře v Mladé Boleslavi.

Ve Zlínském kraji skokově ubyl hazard. Kvetou ale internetová casina

ANKETA/ - Počet automatů na hazardní hry klesl na začátku roku ve Zlínském kraji o třetinu. Alespoň tak hovoří údaje  

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

/FOTOGALERIE/ Šance na medaili ještě žije, zlato z toho už ale nebude. Čeští hokejisté prohráli v semifinále olympijského turnaje s Ruskem 0:3 a budou tak bojovat o bronz. Ze strany národního týmu to nebyl špatný výkon, bohužel znovu vyhořel v koncovce. Svěřenci trenéra Josefa Jandače se v sobotu od 13:10 utkají s vítězem zápasu mezi Kanadou a senzací z Německa.

Třicáté čtvrté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT