Například podle vedoucí parfumerie ve zlínském Zlatém jablku Bohdany Žigové tržby narostou přibližně o dvacet procent.

„Každý rok je to trochu jiné. Letos se mi zdá, že lidé chtějí hodně šetřit. Máme sice slevy, ale málokdo si v Česku kvůli Valentýnu koupí parfém za dva tisíce," míní.

Naopak v těchto dnech si mohou libovat květinářství.

„Valentýn nám zvedá příjmy i o padesát šedesát procent. A to i přesto, že máme stálou klientelu a mnoho nových zákazníků nám nepřibývá," říká majitelka zlínského květinářství Halka Adamová. Už nyní vyhlíží Mezinárodní den žen.

Podobné poznatky má vedoucí Květinářství Floristy Filip Šimek. I jemu rostou tržby, přesto nemá s Valentýnem dobré zkušenosti.

„Ceny na burzách, kde nakupujeme květiny, totiž před Valentýnem vyletí vzhůru. A my si nemůžeme dovolit zdražit," stěžuje si.

Svátek je navíc podle něj spíše záležitostí mladších generací. Ty jej často řeší jedinou růží, tulipánem nebo bonboniérou a to pokrytí nákladů také nepomáhá. Kdo očekává, že svátek zamilovaných pomůže alespoň restauracím, mýlí se. Může o tom svědčit i vyjádření Huberta Rýce, který provozuje restauraci Dolce Vita na náměstí Míru ve Zlíně.

„Před třemi lety to bylo jiné, lidé u nás raději šetří. Ekonomická situace donutila mnoho lidí uskromnit se. Už jsme úplně přestali chystat zvláštní valentýnské nabídky, protože stejně neměly žádný účinek," posteskl si Hubert Rýc.

Valentýna slaví například marketingový specialista ze Zlína Jan Navrátil.

„Kytky, šampaňské, jahody se šlehačkou. Já to moc neprožívám, ale ona ano," popsal.

„Přijde mi, že se Valentýn slaví pořád víc a víc," myslí si zase zaměstnanec pojišťovny Martin Repka.

„Třeba První máj my tak moc neřešíme.To občas jdeme jenom na procházku, ale na Valentýna si zajdeme na nějakou romantickou večeři," doplnila jej manželka.

Tradičně se najdou i ti, kteří svátku přejatému ze Západu příliš nepřejí.

„My Valentýna vůbec neslavíme. Podle mě je to zbytečně nafouklé," svěřuje se Petr Bartoš ze Zlína.

Přestože mu samotný svátek nevadí, byl by raději, kdyby se slavil bez zbytečného humbuku.

ONDŘEJ MALÍŠEK