Hrneček s vítězným kresleným motivem Jolany Bařinkové, vratné kelímky, ledové sochy a opět nová světelná výzdoba. K tomu koncerty Anny K., No Name nebo Martina Chodúra s kapelou a novinka v podobě vánoční stezky „Letem vánočním světem“.

Nejen takové lahůdky chystá v předvánočním čase krajské město Zlín.

ZLÍN ZAČNE STROMKEM

Vánoční jarmark Adventní Zlín na náměstí Míru letos začne již v sobotu 30.listopadu. „Slavnostní rozsvícení vánočního stromu připadne tradičně na 1. adventní neděli,“ doplnil mluvčí města Tomáš Melzer.

Dne 7. prosince přibudou plachtové stánky s vánočním sortimentem. Kulturní program doprovodí dětmi oblíbené kolotoče se zlínským expresem, řemeslné dílničky a kinečko, nebudou chybět ani vánoční fotostěny a bannery, u kterých si lze na památku pořídit fotku.

Na Štědrý den bude tradiční vánoční jarmark ukončen ve 14 hodin.

„Nicméně poté zůstanou na náměstí dřevěné domečky s občerstvením. Fungovat budou až do Nového roku,“ doplnil mluvčí. Nový rok 2020 zahájí Novoroční zlínský ohňostroj, který bude stejně jako v loňského roce na Gahurově prospektu.

Kulturní a doprovodný program vyjde přibližně na jeden a půl milionu korun bez daně, Novoroční ohňostroj pak na více než 300 tisíc bez daně.

OTROKOVICE

V Otrokovicích mají ohňostroj netradičně oproti jiným městům vždy 16. listopadu. „V předvečer výročí Sametové revoluce,“ uvedla mluvčí města Romana Stehlíková. S ním je spojen i lampionový průvod městem.

Pak už se město oděje do vánočního hávu. Vánoční atmosféru vyčaruje osmdesát kusů vánočních ozdob rozmístěných na sloupech veřejného osvětlení, 11 kusů nových vánočních svítidel a tři vánoční stromy.

„V minulém roce jsme přikoupili padesát kusů zlatých baněk, letos máme nově 50 ks stříbrných. „Ozdobí náměstí 3. května i jeho dominantu vánoční strom,“ přiblížila mluvčí. Pořízení nových ozdob a opravy stávající výzdoby vánočního osvětlení vyjde otrokovickou radnici přibližně na 200 tisíc korun.

LUHAČOVICE

Luhačovice vánoční čas zahájí 2. prosince koncertem North Czech Capella komorního orchestru Severočeské filharmonie se sólisty Tomášem Kadlubiecem a Markétou Janouškovou. Vánoční řemeslný jarmark připadne na pátek 6. 12. a v sobotu 7. 12. Páteční program ukončí rozsvícení stromu před radnicí s tradičním ohňostrojem a večerním benefičním koncertem Charity Luhačovice. Na sobotu je připravena originální ohňová show. Na 14. prosince pak vánoční koncert místní cimbálové muziky a folklorního souboru Malé Zálesí se Zuzanou Lapčíkovou a slovenským hudebníkem Michalem Smetankou.

„Předvánoční akce uzavře vánoční koncert skupiny Fleret 17. prosince,“ uvedla za město ředitelka Kulturního domu Elektra Hana Slováková. Náklady vánočního jarmarku s dvoudenním programem se vyšplhají na 80 tisíc korun.

VALAŠSKÉ KLOBOUKY

Ve Valašských Kloboukách slavnostně rozsvítí vánoční strom města také v pátek 6. prosince, a to v předvečer Valašského mikulášského jarmeku. Letos se koná již po osmadvacáté. Strom rozzáří na 250 metrů světelných řetězů, tři desítky baněk a na padesát svítících rampouchů. „Také místní části Lipina, Smolina a Mirošov budou mít na svých návsích nazdobené vzrostlé stromy,“ uvedla mluvčí Lenka Zvonková. Adventní trh se bude konat v neděli 1. prosince od 9 hodin na nádvoří podnikatelského centra, v 16 hodin bude za doprovodu scholy slavnostně rozsvícena a požehnána první svíčka na velkém adventním věnci.

SLAVIČÍN

Dne 6. prosince pak rozsvítí vánoční strom také ve Slavičíně a to na Horním náměstí. Součástí adventního času budou vánoční trhy a kulturní programy na 2 pódiích u radnice i na Horním náměstí. Vystoupí zde komorní žesťové seskupení Brasstet, populární kapela Dareband nebo mužáci z Ratiboře. Spolek Zvonek pak pořádá Vánoční koncert Petry Janů, a to 11. 12. v sále Sokolovny. Na Novoroční koncertě v pátek 3. ledna 2020 vystoupí zpěvačka Dasha s kapelou Pajky Pajk.

FRYŠTÁK

Dne 30. listopadu rozsvítí vánoční strom na náměstí Míru Fryštačané. Akce začíná v 16 hodin a v programu se představí Swing band Mach4 a vystoupí také ženský pěvecký sbor Šikovnice, slavnostní rozsvícení stromu je naplánováno na 18 hodinu.

První neděli adventní se ve fryštáckém kostele svatého Mikuláše Adventní rozezní hlásky žáků Základní umělecké školy Morava, sobotu 7. prosince se pak na fryštáckém náměstí Míru bude konat Mikulášský jarmark. Tradiční živý Betlém, kterého se každoročně zhostí některá rodina z farnosti, které se v uplynulém roce narodilo dítě, je naplánovaný je na Boží hod, tedy 25. 12. 2019. Letošní už 41. Vánoční koncert Folklorního sdružení Prameny připadne na čtvrtek 26. prosince 2018. Město jako z pohádky vyčaruje vánoční světelná výzdoba, do které město v minulých letech investovalo částku kolem půl milionu korun. Rozsvítí se koncem listopadu.