„Vánoční trhy budou ve stejné podobě jako v předcovidových letech, také vánoční osvětlení plánujeme ve stejném rozsahu a podobě. Zůstáváme u loňského modelu, kdy budou osvětleny i parky, což se setkalo s pozitivní reakcí veřejnosti. Příjmy z elektronické aukce stánků pokryjí náklady nejen na elektrickou energii, ale také část dalších nákladů na jarmark,“ popsal mluvčí radnice Tomáš Melzer.

Tradiční strom ale v novém kabátě

Obyvatelé Zlína si nemusejí lámat hlavu, odkud bude letošní vánoční strom či jak bude vypadat. Je totiž řadu let stejný. Město se pyšní tím, že jako jedno z mála má na náměstí živý strom, nikoliv jehličnan dovezený odjinud. Letos ho ozvláštní pouze nová podoba výzdoby.

Vánoční výzdoba. Ilustrační foto
Ve městech na Zlínsku na vánoční výzdobě šetřit nebudou

Vánoční strom bude vyzdoben do barev a tvarů tak, aby ladil k ostatním vánočním dekoracím, které se na náměstí budou nacházet.

„Změnou by mělo být časování vánočního osvětlení ve městě a parku, tedy rozsvícení a zhasnutí tak, aby nesvítilo přes celou noc. Vánočního stromu se s největší pravděpodobností omezení nedotkne. Veškeré osvětlení je ledkové, jeho provoz není tak finančně náročný,“ doplnil Melzer.

Vánoční trhy na náměstí Míru

Program Vánočních trhů na náměstí Míru propukne v sobotu 27. listopadu, ve stejný den bude v 17:45 slavnostně rozsvícen i strom. Pořadatelé vyzývají každého návštěvníka, aby si přinesl svůj zvoneček nebo rolničku na společné uvítání a zahájení trhů. Na vánočních trzích bude více než 50 stánků, které nabídnou jídlo, pití a spoustu vánočních výrobků.

Řemeslný jarmark s vánočním sortimentem a rukodělnými výrobky startuje 8. prosince a skončí den před Štědrým dnem. Stánky s občerstvením zůstanou na náměstí i v povánočním období od Štěpána do 1. ledna. Součástí trhů bude rovněž bohatý kulturní program a řemeslný jarmark.

Bude Vánoční kolo před obchodním domem?

Na advent se připravuje i Obchodním dům Zlín. Před jeho vchodem bude stát opět vánoční strom, jenž se rozzáří ve čtvrtek 24. listopadu.

Nebudou chybět ani vánoční trhy a pestrý program. Zda se budou obyvatelé moci pokochat vyhlídkou na Zlín z Vánočního kola, organizátoři zatím nechávají jako překvapení, které prozradí v nejbližších dnech.