Tradičně budou ozdoby na sloupech veřejného osvětlení ve všech částech města.

„V Kvítkovicích je na Vánoce připraven stříbrný smrk u kaple sv. Anny. Vánočně ozdobeno bude i nově zrekonstruované tržitě na Trávníkách, jehož dominantu bude tvořit ozdobený strom – katalpa,“ uvedla mluvčí radnice Lenka Vaculová.

Novinky lidé zaznamenají na Baťově, kde se místo vzrostlých tůjí rozsvítí borovice v parku před Společenským domem a doplněny budou také kaskádové světelné převisy.

tržiště pod kaštany
Staré buňky na Tržišti pod kaštany byly zdemolovány

„Nejvíce světýlek tradičně osvítí centrum města. Nebudou chybět tekoucí světelné převisy v květináčích ani svítící girlandy na náměstí. Po loňské premiéře budou dvousetmetrovými světlenými led řetězy s šestnácti sty pomalu blikajícími diodami nazdobeny i listnaté stromy na náměstí,“ dodala mluvčí.

Za hlavní vánoční strom Otrokovic je považována živá, asi desetimetrová, jedle kavkazská před Otrokovickou Besedou. Tu ozdobí světelné řetězy s třemi tisíci LED žárovkami spolu s dalšími dekoracemi. Neodmyslitelnou součástí stromku určenou zejména dětem bude tradiční zvonkohra.

Úspory se vánočního osvětlení nedotknou

„V letošním roce se ve společnosti hojně diskutuje, zda města budou realizovat úsporná opatření i na vánočním osvětlení. To v Otrokovicích svítí po dobu 40 dnů, od počátku adventu až do začátku nového roku. Vzhledem k tomu, že jsou využívány ozdoby s led svítidly, nejsou náklady na jejich provoz vysoké a za celé období si jejich provoz vyžádá přibližně 16 tisíc korun,“ vyčíslila starostka Hana Večerková.

Michaela Topič
Chci zajistit pestrou nabídku i hlídat původ potravin, říká manažerka tržnice

„Navíc město provádí centralizovaný nákup elektrické energie pro sebe i pro všechny městské organizace a společnosti a ceny má vysoutěženy i pro roky 2022 a 2023. Vánoční osvětlení neodmyslitelně patří k atmosféře Vánoc a přesto, že dnešní doba nás vyzývá k úsporám ve všech oblastech, nechtěli jsme o kouzlo mihotajících se světýlek připravit především děti, které se na nadcházející období těší nejvíce,“ dodala Večerková.

Výtěžek poputuje na charitu

Na oblíbenou podívanou, kdy se v jeden moment rozsvítí vánoční strom i osvětlení náměstí, se mohou lidé těšit už tento pátek 25. listopadu. Program bude zahájen v 16.30 hod.

„V jeho první části vystoupí žesťový kvintet a žáci otrokovických škol. Ve druhé části pak bude hrát kapela Rock & Rollers. Strom se rozsvítí v 16.40 na povel otrokovického faráře Pavla Šupola, starostky města Otrokovice Hany Večerkové a obou místostarostů Petra Ťopka a Ondřeje Wilczynského,“ dodala Lenka Vaculová.

Po celé odpoledne, od 15.00 do 19 hodin, proběhnou v prostorách Otrokovické Besedy vánoční dílny, které organizuje a zajišťuje DDM Sluníčko. Neodmyslitelnou součástí je i charitativní akce Otrokovice pomáhají potřebným.

Křižovatka v Sychrově ve Valašských Kloboukách je po stavební úpravě.
Křižovatka ve Valašských kloboukách je po úpravách. Řidiči projedou bez omezení

„Na náměstí jsou připraveny stánky s občerstvením, ve kterých nechybí tradiční svařené víno, klobásky z udírny, ale i čaj nebo dobroty pro děti. Výtěžek z prodeje putuje na charitativní účely. V předchozích letech se tak pomohlo například Naději, Šanci Olomouc, nadaci Národ dětem a dalším,“ doplnil místostarosta Petr Ťopek s tím, že stánky s charitativním prodejem budou na náměstí připraveny od 15 hodin.