Nejlidnatější města kraje nadále pokračují s přípravami. Deníku to potvrdili radniční mluvčí osmi měst kraje. Zda a v jakém rozsahu nakonec trhy proběhnou by měla vedení měst rozhodovat v druhé polovině listopadu podle vývoje situace kolem pandemie onemocnění covid-19.

Vánoce ve městě odstartuje zpravidla rozsvěcení vánočního stromu. I k této tradici letos města přistoupí oproti uplynulým rokům odlišně. Ve Zlíně budou rozsvěcovat strom několik dní za sebou. Aby tak co nejvíce rozmělnili přítomnost lidí na náměstí. Vsetín přistoupí k variantě, kterou by si ještě před lety nedokázal nikdo ani představit – online přenosu. Uherské Hradiště pravděpodobně ani přesný termín rozsvěcení stromu veřejnosti nesdělí.

Koronavirus do značné míry letošní vánoční program naruší, ať chceme nebo ne. I přesto má většina měst snahu alespoň co nejvíce přiblížit atmosféru normálu.

Konfitované husí stehno, bramborový a karlovarský knedník, červené a bílé zelí. I takto může vypadat svatomartinské menu s sebou. Ilustrační foto
HUSA V COVIDU: Top nabídka restaurací ve Zlíně a okolí

Zlín

Prozatím je to koncipováno tak, že se vánoční strom rozsvítí několik dnů po sobě, abychom předešli kumulaci velkého množství lidí.

Přípravy na vánoční trhy aktuálně probíhají. Dochází i k úpravě kulturního programu, upouští se od velkých koncertů, celkově se tak program pojme v komornějším duchu. Pokud to alespoň trochu půjde, jarmark bychom rádi uskutečnili.

Otrokovice

Obvykle pořádáme v pátek před první adventní nedělí na náměstí 3. května souběžně dvě akce – tedy Rozsvícení vánočního stromu a Otrokovice pomáhají potřebným, což je charitativní akce. Letošní novinkou by mělo být na náměstí umělé kluziště pro veřejnost. Vedení města nyní vyčkává na ukončení nouzového stavu a podle aktuální situace bude rozhodovat, zda a v jakém měřítku se akce uskuteční. Rovněž se bude rozhodovat o tom, zda pořídíme umělé kluziště.

Uherské Hradiště

Na základě současné epidemické situace bylo rozhodnuto, že zahájení adventu s rozsvěcením vánočního stromu a akce na začátku prosince Mikuláš a Ježíškova dílna se neuskuteční.  Podle dalšího vývoje situace bude koncem listopadu rozhodnuto o konání Vánočního  jarmarku, který je letos plánován od 12. 12.  do 22. 12. 2020.

Uherský Brod

O slavnostním rozsvícení vánočního stromku ještě stále jednáme. S největší pravděpodobností letos proběhne virtuálně, o konkrétní podobě zatím diskutujeme. Kateřinský jarmark, který u nás probíhal poslední listopadových víkend, byl zrušen. Adventní trhy by u nás měly být až 17. – 19. 12. O jejich podobě také zatím nebylo rozhodnuto.

Kroměříž

O podobě Rozsvěcování vánočního stromu ještě rozhodnuto není a bude záviset na vývoji současné situace. Dům kultury bude veřejnost aktuálně informovat.

Příprava vánočních trhů pokračuje v plném a původně plánovaném rozsahu. Samozřejmě, denně sledujeme vývoj situace a ve hře jsou i úspornější varianty. K těm bychom ale operativně chtěli přistoupit až podle aktuální situace a vývoje vládních opatření. 

Holešov

Vánoční strom rozsvítíme 28. 11. Zda slavnostně nebo komorně, se rozhodne pravděpodobně 20. 11. Pokud bude konání trhů umožněno, jistě se pokusíme o jejich uspořádání. Opět nelze říci, v jaké míře, ale pravděpodobně v omezené.

Vsetín

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu letos plánujeme v online prostředí, kdy obyvatelé Vsetína budou moct shlédnout rozsvěcení online.

Kulturní program na Vánočních trzích, zatím nebyl zrušen, nicméně s největší pravděpodobností bude přesunut na příští rok. O tom, zda vánoční jarmark bude a v jaké podobě, zatím nebylo rozhodnuto.

Valašské Meziříčí

Vánoční strom se rozsvítí 4. prosince. Zatím není známo, zda v komorní atmosféře, nebo jako obvykle. Program bude zajištěn maximálně v podobě reprodukované hudby.

Pokud trhy proběhnou, nebudou natolik bohaté na program. Zatím vítězí varianta stánkového prodeje s reprodukovanou hudbou. V lepším případě vystoupí pár místních umělců.