Nemoc může vkrajním případě zasáhnout až devadesát procent včelstev,“ upozornil odborný učitel včelařství a vedoucí šlechtitelského chovu včelích matek JanBajza. Původcem nákazy je Paenibacillus larvae, mikrob, který vytváří mimořádně odolnéspóry.

Ty mohou vzemi přežít išedesát let, schopné jsou odolat teplotě až sto deset stupňů Celsia a neuškodí jim ani arktickýmráz. „Napadená včelstva hynou druhým nebo třetím rokem. Larvy ovšem často umírají už vbuňce,“ poznamenalBajza.

Podle jeho slov si mnoho lidí stále neuvědomuje, jak důležité jsou včely pro život na zemi. „Už Albert Einstein prohlásil, že pokud by včely úplně zmizely zpovrchu země, do pěti let vyhyne ičlověk. Tuto teorii nedávno potvrdili ivědci vkanadském Montrealu, jen lidem ubrali ještě jeden rok,“ varoval JanBajza.

Šíření moru vysvětluje sníženou odolností včel, na čemž se podílejí teplé zimy, znečištění životního prostředí ivyčerpání včel při boji svarroázou.

Krajská veterinární správa výskyt nebezpečné nákazy pozorně monitoruje. „Vokrese Vsetín během posledních deseti let naštěstí žádná ohniska této nákazy neregistrujeme. Vloňském roce se už ale objevila na Kroměřížsku, Zlínsku a na Uherskohradišťsku,“ informoval veterinární inspektor MilanKrpec.