ZFF je tradičně především o pestré filmové nabídce a možnostech vidět na velkém plátně filmy pro děti a mládež, které zpravidla nikde jinde, než ve festivalovém Zlíně nemohou diváci vidět. V šesti soutěžních sekcích se představí 126 filmů, dalších 167 v sekcích mimosoutěžních. Do Zlína tak doputuje celkem 293 filmů z 55 zemí světa, řada z nich ve světových premiérách. Jsou mezi nimi zastoupeny i exotické krajiny, jako jsou Filipíny, Kolumbie, Ekvádor, Kypr nebo třeba Thajsko. Do Zlína je doprovodí i početné filmové delegace složené z režisérů, producentů a dalších tvůrců.

Ve Zlatém Jablku jsou od úterý k vidění originální filmové klapky.
Zlínský festival se blíží. Jako první dorazily originální filmové klapky

Festival oficiálně odstartuje 30. května v 10 hodin českou premiérou norského filmu Lars je LOL. Během slavnostního večerního zahájení pro dospělé bude potom uvedena světová premiéra českého dokumentu Velký finále PSO mladého režiséra Dominika Kalivody. „Kromě až trochu hollywoodského příběhu o nadšencích z maloměsta, kteří se vydávají na velká pódia, je snímek osobní výpovědí obyčejných mladých lidí o světě kolem nás,“ uvedl ke snímku samotný režisér.

z filmu Lars er LOLz filmu Lars er LOLZdroj: Marius Matzow Gulbrandsen 1

Na mladou generaci se zaměřuje i speciální projekt Young Stars, v rámci něhož organizátoři festivalu představují herce se slibnou hereckou budoucností, kteří mohou oslovit mladé diváky, inspirovat je a být pro ně motivací. Letos se v této roli objeví ve Zlíně Anna Fialová, Darija Pavlovičová, Filip Březina a Adam Mišík.

Atmosféra ZFF bude všudypřítomná

Cílem organizátorů je, aby letošním ročníkem ZFF ožil celý Zlín. „Letos se chceme ještě více zaměřit na vytvoření atmosféry filmového festivalu v samotném srdci Zlína. Pracujeme na tom, aby návštěvníci cítili propojení filmových témat s akcemi doprovodného programu na každém kroku,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová.

V rámci mimosoutěžního filmového programu plánují dramaturgové připomenout výročí tří významných režisérů, kteří jsou spojeni s tvorbou pro děti a mládež. Jedná se o Karla Kachyňu, Veru Plívovou-Šimkovou a Františka Vláčila.

Tady pramení Jurkovič. Opět otevřeli unikátní Sluneční lázně v Luhačovicích
Tady pramení Jurkovič. Opět otevřeli unikátní Sluneční lázně v Luhačovicích

Festival nabídne nejen jejich filmovou tvorbu, ale také besedy. „Účast na nich potvrdili například herci Jan Kraus, Pavel Nový a jednáme s Jiřím Lábusem a dalšími,“ naznačila umělecká ředitelka Markéta Pášmová a dodala, že masterclass o Františku Vláčilovi povede Petr Gajdošík, autor rozsáhlé Vláčilovy monografie.

Slavit se budou i další výročí. Například 100 let od narození filmového architekta, výtvarníka a režiséra Zdeňka Rozkopala, blízkého spolupracovníka Karla Zemana. Festival v souvislosti s ním chystá výstavu jeho výtvarných děl v Galerii Václava Chada.

„Nemineme ovšem ani osmdesátiny profesora Jana Gogoly, dramaturga neodmyslitelně spjatého se zlínskou filmovou tvorbou a bývalého programového ředitele našeho festivalu,“ doplnila Pášmová.

Bočan a Polívka dostanou ocenění

Dojde také na tradiční udělené Zlatého střevíčku. Ocenění za přínos kinematografii pro děti děti a mládež získají letos dvě osobnosti. „Zlatý střevíček udělíme v úvodu festivalu režisérovi a scénáristovi Hynku Bočanovi, v jeho závěru potom herci Bolku Polívkovi,“ oznámil ve středu prezident festivalu Čestmír Vančura.

Ve filmovém programu pak nebude chybět ani loni uvedená programová sekce webových seriálů pro mladé publikum. „Diváci se tak mohou těšit na seriály z Norska, Francie, Španělska, Itálie, Dánska či Německa, v nichž se setkají s tématy sportu, odlišnosti, perspektivy budoucnosti, psychického zdraví nebo klimatické krize,“ sdělila Pášmová s tím, že projekce seriálů doplní diskuse s odborníky na dané téma.

Více než 50 variant burgerů, makronky i waffle provoní do neděle zlínský Čepkov
Více než 50 variant burgerů, makronky i waffle provoní do neděle zlínský Čepkov

Součástí bude tradičně i Salon filmových klapek, jehož 27. ročník odstartoval už 5. března vernisáží v pražském Divadle Hybernia. Festival bude také letos pracovat s pedagogy. „Náš festival je součástí mezinárodní sítě festivalů, v jejímž rámci je pro roky 2023/2024 zapojený do realizace filmové platformy nabízející školám krátké filmy pro vzdělávací účely,“ upřesnila Pášmová. Zmíněné filmy mají sloužit pedagogům ve výuce jako pomoc při otevírání citlivých a nesnadných témat nebo ke zatraktivnění a zefektivnění výuky.

Program uzavře Mikulovskými ozvěnami

V plánu jsou i tradiční sportovní aktivity. „Kromě organizace 9. ročníku Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín 2024, který je již tradičně největší běžeckou událostí ve Zlínském kraji, jsme letos zahájili spolupráci s Českým olympijským výborem a téma sportu tak najdou diváci nejen v nabídce filmového programu,“ uvedla Jarmila Záhorová.

Stejně jako v minulých letech bude festival dotvářet i další bohatý doprovodný program na řadě míst ve Zlíně. Vše se tradičně uzavře Mikulovskými ozvěnami, jejichž konání je naplánováno od 13. do 15. června. Mikulov však nebude jediným místem, kde se s festivalovými filmy mohou mladí diváci setkat. Kina napříč republikou totiž uvedou v průběhu června Ozvěny Zlín Film Festivalu s šesticí zahraničních filmových titulů pro různé věkové kategorie.