Obyvatelé a návštěvníci Otrokovic, Napajedel ani Slavičína se bát nemusí. O tradiční vánoční atmosféru nepřijdou, města na ozdobách letos šetřit nebudou.

Otrokovice se vánočně rozzáří stejně jako loni

„Vánoční osvětlení v Otrokovicích svítí po dobu čtyřiceti dnů, využívá úsporné led technologie a za celé toto období si výzdoba vyžádá z rozpočtu přibližně 10 tisíc korun,“ řekla mluvčí města Lenka Vaculová.

Advent zahájí v Otrokovicích tradičně rozsvícením vánočního stromu a svátečního osvětlení. Více než deset let je to spojeno s charitativní činností. Celé odpoledne se v pátek 25. listopadu na náměstí bude prodávat svařené víno, čaj, klobásy a jiné pochutiny.

Veškerý výtěžek pak půjde na dobročinné účely. Strom před otrokovickou Besedou se rozsvítí v 16.40 na povel faráře Pavla Šupola a starostky Hany Večerkové.

Ocenění pečujících
Zlínský kraj ocenil ženy, které doma pečují o své blízké

Děti si u vánočního stromu si po stisknutí tlačítka vyslechnou písničku ze zvonkohry. O týden později se na náměstí otevře umělé kluziště, možnost bruslení potrvá do 6. ledna.

Díky tomu, že Otrokovice nakupují elektrickou energii pro sebe i pro všechny městské organizace a společnosti společně, byla pro roky 2022 až 2023 vysoutěžena cena silové elektřiny 2127 korun za MWh bez DPH, což je z pohledu aktuálních cen na energetické burze cena velmi příznivá.

„Proto zatím nepřistupujeme k žádným velkým opatřením, ale systematicky a trvale pracujeme na úsporách, mezi které patří i výměna starých světel za nová a ekonomičtější,“ dodává starostka Lenka Vaculová.

Napajedla chtějí obyvatelům vytvořit klidnou a slavnostní atmosféru

Představitelé města počítají s vánoční výzdobou zejména v centru na Masarykově náměstí s přesahem do škol a Klubu kultury. Město se rozzáří od začátku adventní doby do konce ledna.

„V období letošních svátků výzdobu měnit nebudeme, protože aktuálně připravujeme komplexní rekonstrukci pro rok příští. Ta se bude skládat z vypracování designových návrhů, zohlednění nákladovosti provozu, pořízení nové výzdoby a samozřejmě zapracování do rozpočtu na rok 2023,“ říká starosta města Robert Podlas.

Náklady na instalaci a provoz město nespecifikuje, protože se jedná o tradiční a občany očekávanou aktivitu. Město bude zdobit živý vánoční strom na pěší zóně před napajedelskou farou, který se rozsvítí 25. listopadu v podvečer.

Ilustrační foto
Žena ze Zlínska poslala "známému herci" 620 tisíc korun, podvodníka hledají

„Aktuálně řešíme dramatický nedostatek solitérně rostoucích stromů, které by se mohly stát stromy vánočními. I tuto souvislost chceme řešit při zpracování návrhů budoucí vánoční výzdoby ve městě,“ dodává Podlas.

Zajímavostí Napajedel je jedinečnost instalace kinetického betlému z dílny Jitky Selešové a společnosti Slaviamotor Napajedla. Betlém umístěný v prostoru před napajedelským kinem je mimořádným zážitkem.

Slavičané si proti ostatním musí o týden počkat

Vánoční strom se ve Slavičíně rozsvítí oproti ostatním o týden později v pátek 2. prosince. Osvětlená radnice, vánoční strom a dekorace podél hlavní cesty v centru bude svítit během celého prosince. Ani toto město neuvažuje, že by letos na Vánocích šetřilo.

„Počet světelných dekorací zůstane zachován – a to i proto, že dekorace máme napevno nainstalované například na budovách či mostech,“ říká starosta Tomáš Chmela.

Výzdoba města tedy bude ve stejném rozsahu jako loni.

Dopravní omezení Zlín-Příluky
Kolony zůstávají, nový režim provozu na cestě Zlín-Vizovice se odkládá

„Osvícení vánočních dekorací vychází na nižší jednotky tisíců korun i letos, protože máme zafixované ceny elektrické energie,“ pokračuje Chmela.

Zajímavostí slavičínského stromu je to, že se ho město snaží vybrat vždy tak, aby využilo strom, který stíní v zástavbě. Letos bude náměstí zdobit smrk ztepilý, jenž rostl před pizzerií Grunt.

Informaci, jak to bude vypadat o Vánocích v krajské metropoli, přineseme v pondělí.