Práce na zahájení blížícího se nového školního roku nabírají na obrátkách: chystají se nástěnky, utírá poslední prach, dolaďují rozvrhy pro jednotlivé třídy. Leckde mají ovšem ještě plné ruce práce dělníci s dokončením naplánovaných oprav či úprav.

„Mám pocit, že se nám tu střídá humbuk větší s tím menším. Dokončujeme rekonstrukci sociálek na přístavbě, které už byly v havarijním stavu. Do toho všeho se nám tu motají obkladači," směje se například ředitel fryštácké základní školy Libor Sovadina.

Učitelky oděny do triček a legín rovnají věci v kabinetech, roznášejí květiny do tříd, najdou si ale ovšem čas i na kávu.

„Vždycky po deváté hodině dopolední si sedneme a probereme u ní zážitky z dovolené. Tak nějak jsme si už chyběli všichni navzájem. Jak já totiž říkám, trávíme všichni spolu více času než pomalu se svými partnery. Takže není divu," dodává s úsměvem ředitel.

„U nás je to doslova hrůza. Stojí mi všechny vlasy na hlavě, ale samozřejmě částečně i radostí, že začne nový školní rok," hodnotí zase předškolní finiš ředitelka malenovické základní školy na třídě Svobody Zdeňka Jančíková. Celé prázdniny tam dělníci pracovali na rekonstrukci školního rozhlasu, nyní dokončují také opravu školní kuchyně.

„Do toho všeho tu máme porady, rodiče chodí přihlašovat děti do družiny, řešíme rozvrhy hodin, připravujeme učebny, dáváme pomůcky do tříd. O klidu nemůže být řeč," podotýká ředitelka.

Škola připomíná staveniště

Tak trošku staveniště připomíná ještě i tlumačovská základní škola. Na chlapeckých toaletách tam totiž ještě rovněž pracují dělníci. Nejrozsáhlejší stavební úpravy týkající se přemístění třetí třídy mateřinky do prostor bývalé školní družiny už mají za sebou.

„Jinak ve třídách finišujeme," říká ředitel Robert Podlas.

Zato ve Střední průmyslové škole Otrokovice už mají klid, dolaďují pouze maličkosti, v pondělí je pak čeká velká pedagogická porada.

„Profesoři nastoupili už v úterý, vedení školy podstatně dříve. Já už prakticky celý srpen chodím do práce," vysvětluje ředitel školy Libor Basel. Od úterý do čtvrtka tam neúspěšní studenti absolvovali opravné zkoušky v náhradním termínu, včera je vyhodnocovali.

„Na základě toho zjistíme stavy žáků v jednotlivých třídách. V návaznosti na to upravíme dodatečně ještě rozvrh hodin, který je tak na 99 procent hotový," dodává ředitel.