„Základním kritériem je zajištění kvalitní péče pro naše pojištěnce. Jsme přesvědčeni, že nová smlouva toto zaručuje,“ sdělil mluvčí pojišťovny JiříRod.

Pro pacienty bude změna iniciovaná už koncem roku 2006ministerstvem zdravotnictví znamenat, že vnaléhavých případech budou muset až do Zlína. Tam budou hospitalizovaní na akutním lůžku a pak případně převezení do Slavičína na následnou péči. Do městské nemocnice budou přijímaní chroničtí pacienti, ale například akutní dušnost musejí vyšetřit lékaři vkrajské nemocnici.

„Obdrželi jsme návrh na přechod na lůžka následné péče, příslib navýšení počtu lůžek ze čtyřiačtyřiceti na padesát a podstatné rozšíření ambulantní péče,“ poznamenal okonečném návrhu smlouvy starosta Slavičína Jaroslav Končický.

Akutní péče nešla podle něj upojišťovny obhájit. Vnemocnici totiž není třeba jednotka intenzívní péče a dostupnost ARO pro pacienty se selháváním životních funkcí. Není tam ani po čtyřiadvacet hodin přítomný rentgenolog a stejně tak není po stejnou dobu vprovozu biochemická laboratoř. Chybí také návaznost na akutní chirurgii.

„Kvalitní péče, itechnicky zabezpečená, je ve zlínské Baťově nemocnici,“ podotkl ikrajský radní zodpovědný za zdravotnictví Bronislav Fuksa. Vkrajské nemocnici bude podle něj díky změně kdispozici více akutních lůžek, protože následné péči se budou věnovat ve Slavičíně.

Kompletní články najdete pouze v papírovém vydání Zlínského deníku a nově ve službě E-paper.