Ve Slopném se řídí heslem Kdo je připraven, není překvapen a v duchu tohoto hesla se stále něco buduje.

„Asi největší radost mám z hotové kanalizace," svěřil se Deníku starosta Karel Mozgva. Kompletní kanalizaci doplňuje také nová čistička odpadních vod.

Vedení obce si také pochvaluje komplexní pozemkové úpravy. „V roce 2008 jsme dokončili úpravy, díky kterým je každý pozemek přístupný po obecní komunikaci," vysvětlil starosta Mozgva.

„Projekt financoval stát, protože šlo o nápravu za zrušení původních katastrů," vysvětlil.

Slopné také vyřešilo problémy se sesuvy půd na trati Nadevsí.

„Vysadili jsme díky dotaci padesát tisíc stromků, které brání erozi a rozdělují souvislou ornou plochu na čtyři díly. Akce proběhla před třinácti lety, tak dnes už jsou z nich asi osmimetrové stromy," popsal Deníku Květoslav Knap z Lesního družstva Slopné. „A my jsme maximálně spokojeni," dodal.

Obcí protéká říčka Horní Olšava. Uvidíte v ní pstruhy i jiné druhy drobných ryb, v přehradní nádrži Křešov také kapry, amury nebo raky.

Mezi největší zaměstnavatele ve Slopném patří firmy Hydraulics a Lagris. Působí zde i společnost Baby Comforts.

„Michal Kolařík koupil kravín a udělal tam balírnu na plenky, hygienické potřeby, kapesníky a podobně," pochválil místního podnikatele starosta Mozgva. „Zaměstnává především občany se sníženou pracovní schopností," vyzdvihl.

Ve Slopném funguje také zemědělské družstvo, chovají tam hlavně krávy. Zemědělskou půdu obhospodařuje ZD Olšava, které se transformovalo z bývalého JZD Olšava. „Nemáme zde prakticky žádnou nezaměstnanost. Kdo chce, může pracovat," zmínil starosta.

Jedním z nejoblíbenějších spolků v obci jsou hasiči, ale vysoké popularitě se těší také myslivci, kteří mají patnáct členů, klub důchodců, Orlíci i Svišti.

Ve Slopném funguje také lyžařský oddíl, a to již od roku 1985. K dispozici mají milovníci zimních sportů lyžařský svah o délce 400 metrů.

Ostatní sportovci jsou rádi za sportovní areál, kde je tenisové hřiště, fotbalové hřiště a taneční kolo. Navíc se připravuje i zcela nové moderní Sportcentrum.

„Jsou tu pěkně upravené domky," podotkla místní obyvatelka Pavla Nová. „Určitě by tady chtělo i hodně lidí stavět, ale není kde," upozornila na jeden z problémů.

Vnímá jej i vedení obce. Ale bohužel nebo bohudík je mnozí majitelé pozemků blokují pro své děti. „Ideální by bylo, kdyby přišel developer, koupil pozemky a vytvořil parcely," přál by si starosta.

Jednotlivě jsou pozemky velmi úzké a nedají se víceméně vůbec využívat. Proto je podle něj potřeba je skoupit a spojit dohromady. „Zasíťování je sice velmi drahé, ale my bychom do toho šli," naznačil Mozgva.

Na procházku se dá jít ve Slopném po Stezce žokeje Váni, která vede přes lesy až do Vizovic. Turistická trasa je dlouhá 5 kilometrů a je pojmenována po žokeji Váňovi, aby bylo jasné, že si Valaši váží svých úspěšných rodáků. Mezi ně patřil také Bohumil Váňa, který se zabýval historií obce a byl to velký znalec.

K nejobdivovanějším památkám patří kaple sv. Rocha z roku 1824 a válcový mlýn z 19. století. Potomek původních vlastníků jej v roce 1991 obnovil a jako obchodní mlýn jej provozuje doposud.

close Obec Slopné zoom_in

Historicky je vznik obce datován do počátku 13. století. Slopňané byli vášnivými tesaři sloupů. Ty však trápili v hospodářství škůdci. Na ně se proto chystaly pastičky. Nebo snad místní rádi chytali ryby? Jisté je, že podle jedné z těchto činností dostala obec Slopné svůj název. Ten byl nejpravděpodobněji odvozený od slova slop, past.

„Byla to ves, kde lidé často kladli pasti na lov zvěře nebo proti škůdcům v hospodářství," vysvětlil jednu z možností dialektolog Josef Kolařík.

Slopné v číslech

 • 622 metrů měří nejvyšší vrchol obce Klokočí Červenčica
 • 2013 v tomto roce byla místní letitá hrušeň vyhlášena památným stromem
 • 2100 knih mají v místní knihovně
 • 123 let má kříž před kaplí sv. Rocha
 • 400 metrů měří zdejší lyžařský vlek
 • 586 obyvatel žije v obci Slopné

Zajímavosti

 • v obci pramení potok Horní Olšava
 • kromě vodní nádrže Křešov je zde také retenční přehrázka Horňasko
 • obec má kabelovou televizi
 • škola pro první stupeň funguje v obci od roku 1899
 • Slopné má vodovod s vlastním zdrojem kvalitní vody, vhodné i pro kojence

MARCELA KANIOVÁ