„Nečekala jsem, že zde bude tolik narváno. Už hodinu jsem se nezastavila, a to mám další hodinu před sebou," svěřila se ředitelka nadace Korunka Veronika Záhorská.

Slunečné počasí lákalo k posezení na zahrádce a posedět si jen tak u kávičky si nenechalo ujít na desítky lidí. Někteří si i chvílemi neměli kam sednout. „Akci pořádáme především proto, abychom přilákali nové zákazníky a aby si naši hosté vyzkoušeli práci s handicapovanými pracovníky integrovaného centra," poznamenala provozní kavárny Sylvie Osíčková. Vzápětí také dodala, že včerejší návštěvnost byla asi nejvyšší v historii kavárny. Proto budou podle Sylvie Osíčkové v takové činnosti pokračovat i nadále.

Statutární náměstek Zlínského kraje Libor Lukáš si našel chvilku, aby předal ředitelce Netradiční tréninkové kavárny Slunečnice Milušce Zvonařové předplatné Zlínského deníku. Věnoval se totiž především zákazníkům kavárny, kterých bylo velmi mnoho. Pobíhal od jednoho stolu ke druhému a na koho svítilo sluníčko, tomu roztahoval slunečník.

„Dostal jsem přesné instrukce co a jak dělat. Musel jsem se naučit čísla stolů, nabídku z jídelního a nápojového lístku a jak správně obsluhovat. K přípravě kávy mě nechtěli pustit," usmíval se Libor Lukáš.

V minulém roce se lidé s mentálním postižením podívali i do Ameriky, kde navštívili slavnou americkou dálnici a proslulé Las Vegas. Netradiční tréninková kavárna Slunečnice je chráněná dílna s pracovně-tréninkovým programem pro lidi sociálně znevýhodněné a lidi s mentálním postiženám. (kub)