Vzorky byly označeny čísly, aby byla anonymním hodnocením zaručena objektivita. Každý z přítomných obdržel bodovací list, kde každý ze vzorků ohodnotil od pěti do nula bodů. Podmínkou pro to, aby se mohl list zahrnout do konečného sčítání, bylo přidělení bodů všem vzorkům.

„Hodnotí se vůně, typická pro švestkovou pálenku, potom chuť, která musí být takzvaně hladká,“ vysvětlil předseda Základní organizace Českého zahrádkářského svazu ve Slušovicích Jiří Buriánek s tím, že správné aroma dodá slivovici pouze vyzrálé ovoce.

Nejen místní přinesli ukázku svého umění, mezi soutěžními vzorky se objevila slivovice třeba také z nedalekého Lukova. V minulých ročnících se do skleniček koštujících dostaly pálenky například i z Vysočiny nebo Zábřehu na Moravě. Každoročně jich bývá vždy celkem přes tři desítky.

Vítězkou letošního ročníku slušovického koštu se stala žena, a to Ludmila Pagáčová z Lukova. Její vzorek slivovice obdržel od hlasujících celkem 86 bodů. Za první místo dostala vítězka dárkový koš starosty města Slušovice Petra Hradeckého, který se také na košt osobně dostavil.

Tajemný nesoutěžní devětatřicátý vzorek, označený lebkou se zkříženými hnáty a složením, které při pročtení budilo hrůzu, se směl požívat podle přiloženého varování pouze na vlastní nebezpečí a pod dozorem pořadatelů. Do uzávěrky dnešního vydání Zlínského deníku však nedorazily žádné zprávy o hromadném oslepnutí účastníků koštu ve Slušovicích. Lze se tak těšit na další ročníky této pohodové akce.