Vznikl rekonstrukcí prostor bývalé školní družiny.

„Startovací byt slouží dětem z domova, které dosáhnou osmnácti let nebo se začínají připravovat na své budoucí povolání. Jeho cílem je, aby se naučily samy hospodařit a starat se o sebe. Samostatnost, ke které je vedeme v rámci běžných činností a různých projektů, se tu má ještě více prohloubit," vysvětluje ředitelka domova a školy Eva Čapková.

Osmnáctiletá Veronika se do nového startovacího bytu těší.

„Bude to něco nového. Strach sice trochu mám, ale určitě to zvládnu. A když ne, pak mi budou tety nápomocny. Ani po kamarádech se mi nebude stýskat, budou totiž za mnou chodit," pousmála se středoškolačka, která se také bude muset naučit sama hospodařit s určitou finanční částkou.

Přestavba přišla skoro na 400 tisíc

V novém startovacím bytě se nachází sociální zařízení, kuchyňská linka, pracovní kout a nábytek. Jeho přestavba přišla na necelých čtyři sta tisíc korun, finančně ji podpořil Zlínský kraj.

Statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš říká: Když mi bylo 23, zvedl jsem křídla a odešel

Přestřižení pásky nového startovacího bytu v Dětském domově a Základní škole ve Vizovicích se v pondělí zúčastnil i náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš. Vedení zařízení také předal roční předplatné Zlínského deníku.

Jste příznivcem dětských domovů. Proč tomu tak je?

Má spolupráce s dětskými domovy trvá už deset let. Když jsem byl v roce 2000 zvolen do krajského zastupitelstva, zjistil jsem, že všechny domovy jsou ve zbídačeném stavu, včetně vybavenosti. O rok později jsme rozjeli program zaměřený na modernizace. Takže na počátku byla má sociální potřeba a spouštěcím mechanismem stav domovů.

Jaké je podle vás největší pozitivum startovacích bytů?

Mají velký význam. Mládež se v nich učí samostatnosti, přičemž teta na ně může stále ještě dohlédnout, přijít pomoci, poradit. Startovací byt má přechodný charakter. Je to takový můstek, než děti z domova skočí do normálního života, práce či vztahu. Musí se o sebe samy postarat.

Kolik startovacích bytů jste doposud podpořil?

Dětských domovů asi třináct, přičemž tento vizovický startovací byt je spíše výjimkou. Je to pilotní projekt, na kterém jsme se s jeho vstřícným vedením domluvili.

A prozradíte na závěr, kdy jste se osamostatnil vy?

To je už docela dávno… Mám dva syny ve věku 28 a 24 let, kteří s námi zatím ještě stále žijí. Už jsem jim říkal, že já v jejich věku jsem byl už dávno na vlastních nohou. Ve třiadvaceti jsem, jak se říká, zvedl křídla a odešel od maminky. Opravil jsem si starší byt a začal pracovat na sobě i vlastní rodině. Teď je ale jiná doba. Věk pro osamostatňování se stále posunuje.