Stavební povolení ke druhé etapě budovy 13B v Baťově areálu očekává investor v nejbližších dnech. S úpravami začne ale až po soutěži, jezdci Barum Rally totiž projíždějí i areálem.

„Pokud půjde vše podle plánu, bude budova otevřena pro veřejnost do konce listopadu," sdělil Deníku Josef Janíček. Prý aby byla možnost nakupování ještě před Vánocemi.

Občané žádali, aby byla na střeše budovy nainstalována zeleň, návrh však památkáři zamítli. Nebyla by podle nich respektována tovární architektura.
Nejstarší budova areálu už má velkou rekonstrukci částečně za sebou.

V části 13A je otevřeno mnoho obchodů od drogerie přes pekárnu až po industriální kavárnu. Také má zde své místo obchod se sýry a delikatesami. V nejbližší době by měl být v objektu otevřen obchod se zdravou výživou a bytové doplňky. Před budovou už je několik parkovacích míst.

„Opravy budovy číslo 13 vyjdou celkem na 96 milionů korun," vyčíslil majitel Josef Janíček s tím, že investorem je firma PMT Real z Uherského Hradiště.

Svit slaví v posledních letech znovuzrození. Jednou z nejvýraznějších rekonstrukcí prošla budova 32 naproti mrakodrapu, kam byla přestěhována z náměstí Míru Česká pošta. Otevřena byla před dvěma lety. Nedaleko autobusového nádraží stojí nová budova Univerzity T. Bati, kde vznikly laboratoře fakulty technologické. Stavba byla dokončena v roce 2014, je na místě bývalého Baťova koupaliště, později tržiště zvaného Baťák.

Zásadní proměnou prošly budovy 14 a 15, kde vznikl Baťův Institut. Do kdysi téměř nevyužitého komplexu se přestěhovala Knihovna Františka Bartoše, které nyní patří hned dvě patra. Další části využívají Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění.

Názory ohledně rekonstruování budov v bývalém obuvnickém areálu se hodně liší. Jednou z obyvatelek, která je za obnovu areálu ráda, je Monika Slávková. „Je hezké, že se areál obnovuje, a tak nepřijde vniveč to, co už tady někdo vybudoval a co bylo chloubou Zlína," říká.

Například Marka Máčalíka ze Zlína naopak další obchody a služby neuchvátí. „Ve Zlíně je už obchodů dost. Je podle mě zbytečné tady zřizovat další. Nebudu se divit, až zkrachují," dodává.

Město rozvoj svitovského areálu jednoznačně kvituje. „Je dobře, že se bývalý tovární areál rozvíjí," říká za radnici mluvčí Zdeněk Dvořák.

DENISA SPURNÁ