Nejnovější směry a motivy ve vánoční výzdobě najdete ve vizovické galerii

Třetím trendem je pak tajuplný Noční pták, jehož hlavní dominantou je páv, čtvrtý trend – Vzácná karavana – je inspirovaný orientem.

Nové trendy určuje Evropská federace výrobců a dodavatelů dekorací a floristického materiálu (EFSA). Ukázky všech čtyř letošních hitů (ale i mnohem více) jsou k vidění v předzámčí vizovického zámku v Galerii Mariette a návštěvníci je tam mohou obdivovat až do začátku nejkrásnějších svátků v roce. „Šťastná farma se dá vystihnout slovy 'udělej si sám'. Jsou to folklorní či bohémské dekorace, veselé barvy – odstíny modré, zelené, žluté, zlatavé, fialové, růžové a dominantou je pak světle šedá barva,“ řekla spolumajitelka galerie Iva Mynářová.

Dominantou Městského sametu jsou barevné, ale nedekorované baňky. „Jejich barva působí matně, ale je vyvedena ve vysokém lesku,“ uvedla Mynářová. Základ tvoří barvy blízké přírodě – šedá, modrá, hnědá a rezavá.

Noční pták se pak mírně blíží loňské novince, kterou odborníci z EFSA pojmenovali Secese. Stejně jako Secese i Noční pták je kombinace temnějších, tajuplných barev, působit může až divadelně. „Hlavní dominantou je páv. Nevím přesně, zda páv z biologického hlediska splňuje parametry nočního ptáka, ale tvůrci si to takhle představovali,“ komentovala spolumajitelka vizovické galerie.

Ústředním tématem posledního letošního vánočního trendu je orient. „Dominantou je voňavost, vzácná dřeva, orientální motivy i barevnost,“ popsala.

Podle Mynářové by lidé neměli mít problém veškeré dekorativní předměty u prodejců zakoupit. Upozornila ale, že každému se líbí něco jiného, a tak se ani prodejci nemusejí řídit letošními trendy EFSA.

„Ať už se každý rozhodne pro ten, či onen trend, nebo zůstane u svých nápadů a kombinací, rozhodující je místo, kde je stromeček umístěný. Rozhodují také doplňky nebo přízdoby, které můžeme dále použít, a zda se nám hodí,“ dodala.

Vedle posledních hitů jsou tak stále aktuální i ozdoby ze šustí, českého obřadního perníku a vizovického obřadního pečiva, případně dřevěné ozdoby, šité krajky. Se zvoleným stylem by pak měly být sladěny i například ubrusy a prostírání.„U nás u stolního textilu stále vítězí kombinace červené, zlaté, bílé. Ale najdou se už i revolucionáři v dekorování vánočních interiérů,“ dodala. Výstava v Galerii Mariette potrvá do 23. prosince a její organizátoři slibují tematická adventní odpoledne a bohatý doprovodný program.