„Muzeum bude fungovat ve stodole památkově chráněného domu číslo 65, která zatím slouží jako skladiště a je majetkem obce,“ poznamenala místostarostka Vlčnova Marta Mošťková.

Přípravy projektu, rodícího se v rámci přeshraniční spolupráce programu Inter­ reg, mají na starosti pracovníci Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kteří spolupracují s trenčínskými a myjavskými kolegy.

„V expozici muzea vedle černých pálenic, které jsme dostali prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových od policie, budou i láhve či originální receptury,“ uvedl ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec.

Etnografové hradišťského muzea již získali 12 sestav na výrobu lihu. Muzeum, které v Česku ani na Slovensku zatím neexistuje, mají otevřít v říjnu příštího roku. Expozice, která má čítat desítky exponátů, se bude postupně rozrůstat.

„Chystám se muzeu nabídnout měřicí zařízení a lihoměr, který je nejméně padesát let starý,“ uvedl majitel vlčnovské pálenice Antonín Moštěk, který s budováním muzea pomáhá.