Jako první si Mezinárodní den studentstva připomněli v 16 hodin odpoledne právě studenti a zaměstnanci Univerzity Tomáše Bati (UTB). Ti se sešli před budovou rektorátu, kde nejprve návštěvníky pozdravil rektor UTB Vladimír Sedlařík a prezident Studentské unie Adam Utíkal.

Památník Tomáše Bati rozzářila trikolóra, 17. listopadu 2021
Díky, že můžem! Baťův památník ve Zlíně ozářily státní barvy

„Jedná se o jednu z nejdůležitějších akcí, kterou Studentská unie společně s univerzitou pořádá. Právě díky listopadovým událostem, které si připomínáme, známe studium takové, jaké je, tedy svobodné,“ poznamenal Adam Utíkal.

Oslavy na náměstí

Všichni přítomní u rektorátu univerzity obdrželi trikolóry a svíčky, se kterými se společně vydali na tradiční průvod přes Sad Komenského až na náměstí Míru.

Právě tam totiž odpoledne probíhal doprovodný program pořádaný celorepublikovým Festivalem svobody a dalšími organizátory.

Nejprve od 15 hodin vystoupila folk-rocková kapela Jamtour a následně Šufunky Gang. Od 17 hodin, kdy se na náměstí přesunul i průvod studentů, začalo slavnostní shromáždění, při kterém vystoupilo žesťové sexteto Filharmonie Bohuslava Martinů a jednotliví hosté pronesli své projevy.

Lavička Václava Havla

Uskupení s názvem Festival Svobody, které se podílí na pořádání akcí připomínající výročí 17. listopadu, bylo původně založeno v roce 2016 pražskými organizátory. Ještě v tomtéž roce se připojili i pořadatelé z dalších měst včetně Zlína.

Pomáhat v péči o pacienty přijeli v pondělí 15. listopadu do Vsetínské nemocnice vojáci Armády ČR. Celkem se jedná o pět mužů, kteří by zde měli zůstat po dobu 14 dnů. Důvodem žádosti o pomoc je vytížení nemocnice i personálu v posledních týdnech.
Koronavirus: Zlínský kraj patří k nejhorším, hejtman vyzývá k očkování

Předloni, při třicátém výročí Sametové revoluce, zorganizovalo toto uskupení několikadenní vzpomínkový program, během kterého také odhalilo Lavičku Václava Havla.

17. listopad se každoročně slaví jako připomenutí dvou událostí moderních českých dějin, které se pojí se studenty – jako připomínka uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939 a také událostí ze 17. listopadu roku 1989, kdy právě připomínka na tehdejší 50. výročí nacistických represí přerostla v demonstraci a následný pád komunistického režimu v Československu.