Mobilní ledová plocha je společným projektem společností Cream, Vita Sana Club a hokejového klubu Tigers Zlín. Podle jejich zástupců si na své přijde jak veřejnost, tak především děti a mládež, kteří si tam budou zdokonalovat své hokejové dovednosti.

Na ledové ploše o rozměru 26x10 metrů tak možná udělají své první krůčky na bruslích budoucí olympijští vítězové či mistři světa z řad domovských hokejových Tygrů. Hokejový klub Tigers Zlín byl založen v roce 2020. Hlavním záměrem klubu je vedení dětí ke sportu. 

„Zaměříme se přímo na hokejovou průpravu mládeže“ představil projekt za Vita Sana Club Jan Pravda. Plány tvůrců jdou však ještě dál.

VIZUALIZACE obchodního a sportovního centra Fabrika

Fotogalerie: Budoucí volnočasové centrum Fabrika

Sportovní akademie 

S novou ledovou plochou, která začne společně s FABRIKOU růst, bude otevřena i Sportovní akademie, a to již příští rok v září. Tam budou dorostenci a junioři Tygrů studovat nové obory – sportovní management a trenérství.

Obory budou otevřeny v rámci Střední podnikatelské školy ve Zlíně. Klub tak podle Jana Pravdy nebude mít nouzi o hokejové hráče. Sportovní akademie počítá i s průpravou a studiem dalších sportovců jejichž sportoviště budou součástí plánovaného centra FABRIKA.

Tam budou moci trénovat až tři tisícovky sportovců.

„Celý projekt je postaven na tom, že zde budeme mít střední školu se zaměřením na sport; včetně ubytování, stravy a dalších navazujících služeb,“ shrnul Jan Pravda. 

Po startu stavby led přesunou jinam 

Co se týká novinky – mobilní ledové plochy – zkrátka nepřijdou ani ti, kteří by si ji chtěli pronajmout. Svou cenou bude nejspíš konkurovat částce, za kterou se pronajímá ta na Zimním stadionu Luďka Čajky. O její konečné výši však u mobilního „zimáku“ zatím není rozhodnuto.

„Uvidíme, jaké budou náklady na udržován. Ceník zatím řešíme,“ zmínil trenér Tigers Zlín Zdeněk Sedlák s tím, že plocha je ideální pro hru tři na tři a pro amatérské turnaje.

„Chceme plochu zpřístupnit a nabídnout tréninky také školkám, školám a veřejnosti,“ doplnil bývalý hokejový reprezentant Zdeněk Sedlák.

Malý „zimák“ z baťovského areálu zmizí, jakmile se začne stavět FABRIKA. Lidé jej ale i poté budou moci využívat, jen v jiných místech krajského města.

„Máme již tato místa předběžně domluvena“ vysvětlil Jan Pravda.

Cenu mobilního stadionu, který může sloužit i jako otevřená ledová plocha pod oblohou, prozradit nechtěl. „Řádově miliony,“ usmál se.

Přesto do tohoto rizika autoři projektu jdou a nebojí se ani nestálé ekonomické situace způsobené pandemií covid-19.

„Kdyby jsme se měli strachovat, nemohli bychom jít vůbec do ničeho. Covidová doba nenahrává ničemu. My tak přemýšlet nechceme. Rozhodli jsme se, že půjdeme cestou sportu a chceme pro to udělat maximum,“ zdůraznili Jana Pravda a Zdeněk Sedlák.

Mobilní zimní stadion má plochu hokejového hřiště 26x10 metrů.
V jeho blízkosti jsou šatny se sprchou pro hráče v upravených buňkách.
Jejich součástí je bufet, brusírna a půjčovna bruslí pro veřejnost, školy a školky.
Jako na každém zimním stadionu, ani zde nechybí rolba na úpravu ledu.
Stan, pod kterým je ledová plocha ukryta, lze demontovat, takže se plocha může využívat i pod „širou oblohou“.

Co na konkurenci ve výchově hokejové mládeže říká sportovní manažer klubu HC PSG Berani Zlín Tomáš Valašek?

„Jde rozhodně o zajímavý a v ČR ojedinělý nápad propojení nového obchodního centra s různými sportovními aktivitami. V jistém smyslu, ano, půjde pravděpodobně o naši konkurenci. I když se obě strany průběžně pokoušeli najít společnou řeč a stále komunikujeme, máme trochu odlišnou představu o výchově dětí v hokejovém klubu. Cíle máme určitě stejné, ale nástroje, jak k tomuto cíli dojít, se zatím liší.

Deník zajímalo: Jak je to s případnou spoluprací obou klubů?

„Žádné dohody nyní neexistují, ale jak jsem již řekl, jsme s tvůrci projektu v kontaktu. Až budoucnost ukáže, jestli existují nějaké průsečíky našeho snažení. Zatím máme k dispozici dvě ledové plochy pro náš klub, což je v dané chvíli dostatečné. Samozřejmě teď je prioritou pro všechny zbavit se pandemie a poté samozřejmě může změnit naše plány rekonstrukce stadiónu Luďka Čajky, která bude snad i přes dnešní složitou situaci co nejdříve zahájena,“ reagoval sportovní manažer mládeže Tomáš Valášek.