Jeho cílem je zachránit lidstvo.

„Přišel jsem z budoucnosti, kde lidé doplatili na to, že netřídili elektroodpad,“ řekl Šrotonátor na uvítanou.

Prý v roce 2209 všichni musí jíst baterie a podobný odpad, protože žádné rostliny ani jídlo, jak ho známe my, dávno neexistuje.

Postava Šrotonátora se objevila už v desátém českém městě a je součástí dvoudenního propagačního turné neziskových společností Asekol a Ekolamp, které zajišťují zpětný odběr elektrospotřebičů.

Sešrotuje i kulmu či počítač

Lidé tak mohou od pondělka do úterní půl třetí odevzdávat na náměstí stará elektrozařízení. Nosit se můžou například drobné domácí spotřebiče, jako fén, kulma nebo varná konvice, ale i počítače, televize nebo vysavače. close zoom_in

„Z toho pak vyroste socha, kterou vytvoří zlínský výtvarník Zdeněk Šmíd.

A ten, kdo přinese nějakou věc, dostane sazenici trvalky nebo stromku,“ podotkla Zuzana Křenková ze společnosti Ekolamp.

Dodala, že pro první tři stovky lidí, kteří donesou starou zářivku, je přichystána nová.

„Zpracováním vysloužilých zářivek lze využít až devadesát procent všech použitých surovin. Nejdůležitější však je, že při recyklace zářivek dochází k bezpečné eliminaci rtuti, která může být obrovskou zátěží pro životní prostředí,“ doplnila Křenková.

Důležitou součástí tohoto projektu je i interaktivní expozice Svět recyklace.

„Uvnitř lidé najdou běžnou českou domácnost a dostanou mnoho užitečných informací nejen o tom, kam elektroodpad odevzdávat, jaké suroviny lze recyklací získat zpět, ale i jak v domácnosti efektivně šetřit elektrickou energii,“ popsal jednatel Asekolu Jan Vrba.

Odběr šetří peníze obcím

Spolupráce s kolektivními systémy šetří městům a obcím finanční prostředky. „Ve Zlíně zpětný odběr obou společností ušetřil za loňský rok z veřejného rozpočtu více než milion korun. V celém Zlínském kraji činí tato částka téměř šest a půl milionu korun,“ vyzdvihl náměstek primátorky Hynek Steska.
Podle údajů společností Asekol a Ekolamp odevzdali obyvatelé Zlínského kraje v prvním pololetí letošního roku 19 810 kusů monitorů a televizí o hmotnosti téměř 400 tun, 16 tun svítidel a světelných zdrojů a 180 tun ostatního elektroodpadu.
Za poslední tři roky stoupl zpětný odběr k první polovině letošního roku o 300 procent, a to hlavně u malých spotřebičů a elektrozařízení.

Elektroodpadu je stále víc a víc

Elektroodpad je nejrychleji rostoucím druhem odpadu. Jen v EU je jeho nárůst odhadován na 3 až 5 procent ročně. Odhaduje se, že každý Čech, narozený po roce 2000, vyprodukuje za svůj život na 3,5 tuny elektroodpadu. Ve sběru elektrozařízení je Zlínský kraj na 4. místě s 1,52 kilogramy vytříděného elektroodpadu na osobu.
„Podle posledních údajů z poloviny září už se tento rok vyrovnal letošnímu, takže věřím, že dva kilogramy na osobu bychom letos mohli dosáhnout,“ odhadl Daniel Hladilín z Asekolu.