Stejné požadavky se opakovaly i při protestu na zlínském náměstí T. G. M v pondělí v podvečer.

„Protesty pořádá organizace Milion chvilek pro demokracii, která zaštiťuje kraje a ty podporují Prahu. Tak jsme všichni posílili a jedině tak to má smysl a můžeme dosáhnout cíle,“ vysvětlil za zlínské organizátory akce Zbyněk Ziggy Horváth.

Podle aktivistů je důvodem stávek to, že premiér Andrej Babiš ohrozil nezávislost justice kvůli svému stíhání v kauze Čapí hnízdo. Měl účelově, den po oznámení policie s návrhem na jeho obvinění, odvolat stávajícího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a nahradit jej Marií Benešovou.

Ta v úvodním vystoupení v nové funkci měla naznačit, že zruší vrchní státní zastupitelství a vrchní soudy, což prý později vyvracela. Marie Benešová se měla v minulosti mimo jiné také Andreje Babiše v souvislosti s jeho stíháním zastávat, i proto nemá důvěru opozice a protestujících, kteří žádají její demisi.

Nedávno také v médiích proběhla zpráva, že má být údajně nahrazen nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman jiným kandidátem. V souvislosti s tím padla dvě jména: Roman Kafka a Stanislav Mečl. Oba jmenovaní však tuto informaci pro Deník nepotvrdili s tím, že je nikdo o této nabídce neinformoval.
Přesto se ulice a náměstí v republice, a mezi nimi i to zlínské, poněkolikáté zaplnily lidmi, kteří svým protestem dávali najevo, že se situací, kdy žezlo ministra spravedlnosti převzala Marie Benešová, nesouhlasí.

NA NÁMĚSTÍ PŘIŠEL I PŘEDSEDA ODS

Na zlínské náměstí zavítal předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala. Podle svých slov dal přednost Zlínu před svým rodným Brnem. „Jsem rád, že jsem dostal pozvání od organizátorů tady ve Zlíně a mohl jsem tady pozdravit lidi,“ uvedl šéf strany. Podle něj je dobře, že se lidé k situaci vyjadřují a není jim to jedno. On sám premiérovi navrhoval, jak lze celou věc řešit.

„Navrhl jsem premiérovi, aby když už nemohl vystát bývalého ministra spravedlnosti, přenechal tento resort svému koaličnímu partnerovi nebo aby jmenoval osobnost, o jejíž nestrannosti napříč politickým spektrem nebude pochyb. Vše Andrej Babiš odmítal a tohle je výsledek a lidé jsou nespokojeni.

ŠPATNÁ SITUACE I NÁLADA VE SPOLEČNOSTI

A někteří opravdu jsou. Ve Zlíně na náměstí T. G. M. jich byly téměř dvě stovky. „Štve nás politická situace, to, co se tady děje,“ uvedla například Petra Fekarová.

To není jen politická špatná situace. Dobrá není ani nálada ve společnosti. Myslím si, že to je také problém,“ mínil její manžel Miroslav Fekar.

Zlínský deník kontaktoval v souvislosti s protesty premiéra Andreje Babiše, a to prostřednictvím hlavního manažera hnutí ANO 2011 Jana Richtera.

„Pan premiér se už několikrát vyjádřil v tom smyslu, že nechápe, proč se stávkuje proti něčemu, co se neděje. Nerozumí ani tomu, proč se takových stávek účastní politici a demonstrují proti návrhům, které sami v minulosti prosazovali. Každopádně máme svobodu a demokracii, a tak je plným právem všech zúčastněných přijít do veřejného prostoru a říct na cokoliv svůj názor,“ uvedl za premiéra hlavní manažer hnutí Jan Richter.

Současně se Deník pokoušel získat reakci i nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Do uzávěrky tohoto vydání však z resortu žádná odpověď nepřišla.