Od podzimu budou zdejší strážníci testovat systém, který je předzvěstí pro dlouho diskutovaný centrální registr přestupků, který bude shromažďovat všechna porušení zákona lidí po celé zemi. Prozatím jej budou aplikovat pouze na Zlín a blízké okolí.
Běžně mohou lidé v ulicích Zlína potkat strážníka s takzvaným mobilním komunikačním přístrojem, který vypadá tak trochu jako velký mobil. Přístroj, do nějž denně zapisují přestupky, používají již přes deset let. Nyní bude toto zařízení doplněno o GPS, fotoaparát a program, který umožní on-line komunikaci s operačním střediskem městské policie s budoucí možností přenosu dat do centrálního registru přestupků.
„Díky GPS můžeme monitorovat i pěší strážníky ve městě tak, jako je to u služebních vozidel,“ podotkl ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.
Díky komplexnímu digitálnímu sběru přestupků a porušení vyhlášek pak mohou policisté vytvořit takzvanou mapu kriminality. Ta jim ukáže, na jaké problémové lokality se mají více zaměřit. „Na tomto testovaném základě se pak postupem času vytvoří jednotný systém přestupků, který může fungovat v celé zemi,“ upřesnil ředitel zlínských strážníků.
O co tedy v praxi jde? Například to bude bič na drobné zlodějíčky. Ti dobře vědí, že pokud neukradnou věc hodnotnější než za pět tisíc korun, tak jim kromě pokuty prakticky nic nehrozí.
„V naší databázi jsou i takoví, kteří například za celý rok odcizí věci v celkové hodnotě přesahující desítky tisíc korun. Ale vzhledem k tomu, že se jim krádeže nesčítají, stále jde jen o přestupek. Přitom naši strážníci se s některými potkají i třikrát za den,“ upozornila mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová.
Nyní se ovšem po zadání údajů do vylepšeného přístroje strážníci hned dozvědí, zda zadržený nemá podobných skutků více. „Někteří pachatelé totiž putují z města do města. Takže pokud v minulosti kradl třeba v Otrokovicích a nebo v Olomouci, tak my se to prakticky nemáme jak dozvědět,“ vysvětlila mluvčí.
„Ještě větší smysl bude mít systém v případě, že vláda schválí novelu zákona, podle které opakované přestupky budou trestným činem, což dosud nejsou“, podotknul ředitel Kladníček.
Pokud pak strážníci narazí na delikventa, který už potřetí po sobě poškodil například zaparkované auto, nepustí jej na svobodu, ale rovnou ho předají státní policii k dalšímu šetření.
Nový projekt ale nebude jen účinnou zbraní na zloděje či vandaly. Pomocí něj budou strážníci zanášet on-line do systému například i autovraky, černé skládky, ale i špatně parkující auta.
„Moduly totiž budou vybaveny i fotoaparátem. Takže pokud někdo přijde třeba na služebnu do Zlína s tím, že v Malenovicích dostal pokutu, už nebudeme muset čekat na tamní hlídku, která fotku doposud posílá mailem nebo přiváží osobně. Nově ihned snímek odešle do centrální databáze a přestupek může být řešen prakticky okamžitě,“ uvedl další příklad šéf zlínských strážníků Milan Kladníček.
Pokud bude projekt Centrálního registru přestupků schválen, tak odstartuje na podzim tohoto roku.
„Projekt navazuje na Integrovaný bezpečnostní systém, který byl vyhodnocen jako nejlepší bezpečnostní projekt roku 2008 a oceněný i v Paříži 2009,“ přiblížil ještě ředitel městské policie. Náklady budou dosahovat 1,6 milionů korun. Z toho více než 1,3 milionů půjde z dotačních titulů ministerstva vnitra a zbytek bude investicí města Zlína.
Autovraky
Hlídka narazí na vrak auta. Pomocí mobilního přístroje jej vyfotí, systém jej rovnou odešle do databáze. Díky ní mohou hned příslušní pracovníci hledat možného majitele. Navíc se mohou strážníci podívat, kde všude se nejčastěji vraky nachází a jak je na tom třeba Zlín v porovnání s ostatními městy.
Parkování
Každé špatné parkování zadají strážníci do evidence. Díky ní pak budou mít jasný přehled, kde k těmto přestupkům nejčastěji dochází. Budou se tak moci na ně snadněji zaměřit.
Rušení nočního klidu
Strážníci například na ulici Kvítková ve Zlíně přistihnou skupinu mladých a velmi hlučných lidí. Když si pak pomocí mobilního přístroje tuto ulici zadají ve virtuální mapě, zjistí, že například během měsíce se na této ulici událo podobných přestupků deset a nejčetněji to bylo v sobotu mezi desátou večerní a půlnocí. Výsledek? V tuto dobu budou ulici střežit hlídky častěji.
Zloději
Pracovník bezpečnostní služby zadrží v supermarketu zloděje. Přivolá strážníky. Ve chvíli, kdy si zadají jméno tohoto výlupka do systému zjistí, že v tento den už kradl v Otrokovicích a také v Uherském Hradišti. Podle toho tak k němu budou i přistupovat.