Další mláďata ošetřovatelé ještě očekávají, těchto atraktivních a hbitých opiček totiž chovají na tři desítky. Zlínská zoo o tom informuje na svých webových stránkách.

Kotul veverovitý je spíše menší žlutohnědá opička, která je díky svým čilým životním projevům oblíbeným chovancem řady zahrad.

„Nicméně porody těchto opiček nebývají vždy bezproblémové, takže jsme rádi, že ten první letošní proběhl bez komplikací. V nebezpečí je pochopitelně březí samice. Nejriskantnějším momentem je pak právě porod. Proto nás každý bezpečný a dobře zvládnutý porod samice tolik potěší,“ napsali ošetřovatelé.

Samička rodí obvykle jedno mládě, které je zmenšenou kopií dospělých zvířat. V prvních týdnech života jej matka neustále nosí na zádech, přičemž se zdá, že v pohybu a především pak ve skákání se samice nijak neomezuje. Zdravé mládě z matčina hřbetu nikdy nespadne. Zajímavostí je, že jihoamerické druhy opic nosí mláďata na hřbetě, zatímco africké druhy, například v Lešné chovaný lemur kata, nosí svá mláďata na břiše.

Zajímavostí kotula veverovitého je například to, že jeho mozek je v poměru k tělesné hmotnosti zhruba dvakrát větší než u člověka. Nejvyvinutější jsou ovšem ty části, které zodpovídají za koordinaci pohybu, zatímco stupněm zvrásnění mozkové kůry za jinými opicemi zaostává. Kotulové nemají rádi příliš vlhkou a šťavnatou potravu, pokud ji dostanou, tak ji vysoušejí koncem ocasu. Byli prvními primáty v kosmu.

Lešná chová kotuly veverovité od roku 1999. Za tu dobu jich odchovala několik desítek.