Voliéra měří na délku 80 metrů, celou ji kryje ocelová síť.

„Svým pojetím je naprosto unikátní, v České republice nikde jinde obdobnou neobjevíte. Voliéru bude obývat pět druhů afrických supů v počtu 21 jedinců,“ sdělila mluvčí zoo Romana Mikešová.

Nejpočetnější skupinu tvoří supi Rüppellovi, dále zde budou supi bělohlaví, chocholatí, mrchožraví a kapucíni.

„Aby supi mohli létat, potřebují skutečně velký prostor. Proto jsme Gora Ark koncipovali jako velmi dlouhou voliéru, poprvé tak u nás uvidíte supy v letu. Do voliéry jsme úspěšně začlenili i nádherný vzrostlý dub, to považuji za velký úspěch. Pozorovat supy při odpočinku na živém stromě, to se hned tak nevidí,“ přiblížil pojetí voliéry ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Kromě supů lidé ve voliéře uvidí hadilovy písaře a zástupce menších afrických ptáků, například papoušky šedohlavé západní, zoborožce hrubozobé nebo různé druhy turak.

Zážitkem se stane i krmení supů.

„V neděli chceme návštěvníkům poprvé dopřát možnost pozorovat dvě desítky supů při krmení. Supi jsou ve volné přírodě důležitým článkem „zdravotní policie“, odstraňují veškeré mršiny.

A my jsme rozhodli, že tuto jejich jedinečnou roli přiblížíme i ve zlínské zoo,“ vysvětlil ředitel.

„Lidé usednou do velkého amfiteátru, který je součástí voliéry, a na jevišti před ním budou sledovat, jak si supi poradí s připraveným kadáverem celého zvířete. Věříme, že to bude přesně jak v Africe, že lidé uvidí sociální chování supů, hierarchii ve skupině, souboje mezi jednotlivými ptáky, že to pro všechny bude poznání i zážitek,“ doplnil Roman Horský.

Otevřením Gora Aark zlínská zoo dokončí II. etapu chovného a vzdělávacího centra pro supy. První, kterou tvořily expozice damanů, želv a voliéry pro africké ptáky, zahrada otevřela v dubnu 2022.

„Snažili jsme se v celém prostoru vytvořit skutečný kus Afriky a přiblížit lidem zvířata, která se v Africe potkávají a žijí pospolu. Nezapomněli jsme ani na etnografické doplňky, prostor zdobí jedinečné bronzové sochy z Nigerie. Trvalo 4 roky, než se nám je podařilo zajistit a dopravit až do Zlína. Vytvořili je umělci z nigerijského státu Benin, jejich propracování, detaily, to je skutečná pastva pro oči,“ přiblížil ředitel.

Součástí slavnostního otevření nové expozice Gora Ark bude také doprovodný program na nádvoří zámku Lešná.

„Nabídne zábavné a vzdělávací dílničky, které přiblíží jednotlivé ptačí druhy nové voliéry, jejich potravní specializaci a také ochranářské projekty Zoo Zlín zaměřené nejen na supy,“ uzavřela Romana Mikešová.