Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnes nastupuje do prvních tříd ve Zlínském kraji 6 170 žáků

Zlínský kraj – Školy se po dvouměsíční přestávce opět otevřely, děti znovu zasedly do lavic. Některé vůbec poprvé. Do prvních ročníků základních škol všech zřizovatelů dnes 1. září 2015 nastoupilo asi 6 170 žáků, což je asi o 200 méně, než v loňském roce. Vyplývá to z informací, které poskytl Odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje.

1.9.2015 AKTUALIZOVÁNO 1.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock.com

Fotografovali jste také vašeho prváčka či prvačku první den školní docházky? Máte jedinečnou možnost tento výjimečný den vašemu dítěti uchovat jako vzpomínku také v tištěném vydání Zlínského deníku! Fotografii nám zašlete na e-mail: editori.zlin@denik.cz a my vám ji rádi v jednom z dalších vydání Zlínského deníku otiskneme.

„Podle předběžných odhadů nastoupilo do prvních ročníků základních škol na území okresu Kroměříž přibližně 1125 žáků, na území okresu Uherské Hradiště 1500 žáků, v okrese Vsetín 1520 žáků a v okrese Zlín 2025 žáků. Celkový počet žáků v základních školách dosáhl letos čísla 49 000 žáků," sdělil radní pro školství Petr Navrátil.

Pokud se týká středních škol, situace je srovnatelná s loňským školním rokem. „Do středoškolských lavic zasedlo kolem 5900 žáků prvních ročníků. Pokud porovnáme počty studentů středních škol od roku 2008 do současnosti, můžeme za posledních sedm let vypozorovat celkový pokles počtu žáků denního studia přibližně o 8 400, což koresponduje s demografickým vývojem," konstatuje Petr Navrátil. Jestliže ve školním roce 2008/2009 studovalo střední školy ve Zlínském kraji 32 116 mladých lidí, v roce 2015/2016 už to bude jen 23 700 teenagerů.

Klesající počty dětí se promítají i do sféry předškolního vzdělávání. „O mateřské školy je nadále velký zájem, ale celkově se již situace stabilizovala. Vzhledem ke snižujícím se počtům dětí byli do mateřských škol přijati všichni zájemci, kteří do 31. srpna 2015 dovrší tří let. Problémem zůstává předškolní péče o děti do tří let, která zatím není v celorepublikovém měřítku systémově řešena," uvedl krajský radní.

Slabikář: 28 - tolik stran má oblíbený slabikář od Jiřího Žáčka a Heleny Zmatlíkové. Slabikář byl oceněn Zlatou stuhou 1993 a téhož roku získal i Cenu Comeniana.

Nejvyšší počet: 30 - nejvyšší počet žáků v jedné třídě, ale zřizovatel školy může třídě udělit výjimku a zvednout počet až o čtyři žáky.

Nejnižšší počet: nejčastěji se uvádí, že nejnižší počet je 17 žáků. Jiné počty mají školy, které jsou sestavené pouze z tříd prvního stupně základní školy (od jedné výš). Ani sedmnáct není úplně jasně daných, zřizovatel zase může udělit výjimku a mít ve třídě méně dětí s tím, že musejí ale uhradit zvýšené výdaje za vzdělávání.

Váha aktovky prvňáčka: dětští lékaři doporučují nosit takovou aktovku, která po naplnění váží nejvýše 10 až 15 % hmotnosti dítěte. Kvalitní ktovka by měla mít podle nich anatomicky vyztužená záda s měkkým polstrováním, dostatečně široké řemeny, reflexní pruhy a velkou výhodou je voděodolný povrch.

Výbava prvňáčka: aktovka, penál bez kružítka a pravítek, guma, ořezávátko, pero, pastelky, nůžky s tupou špičkou, deska na sešity, obaly na knihy a sešity, zásobníky na písmena a číslice, počitadlo, přezůvky a sáček na přezůvky, cvičební úbor, cvičky nebo tenisky v sáčku, zástěra, triko nebo košile, deska na výkresy nebo ubrus, hadřík, kelímek na výtvarnou výchovu, ručník, textilní sáček na lavici, podsedák na židli.

Státní svátky: 1. května, 8. května a 26. prosince připadají na víkendy. takže tři státní svátky jako by pro žáky nebyly, protože vyjdou na volné dny

Počet škol ve Zlínském kraji dle okresů (podle rejstříku Ministerstva školství a tělovýchovy): Základní školy - Kroměřížsko 49, Uherskohradišťsko 65, Vsetínsko 71,  Zlínsko 76, Kraj: 261. Střední školy - Kroměřížsko 15, Uherskohradišťsko 16, Vsetínsko 15, Zlínsko 21, Kraj: 67

Autor: Tomáš Hyánek

1.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení