Poptávka po lékařích ale stále převyšuje nabídku. Především menší obce se potýkají s akutním nedostatkem, zvláště praktiků, pediatrů a zubařů.

Podpůrné programy pro mladé lékaře

Na podporu primární péče spustil Zlínský kraj například projekt zaměřený na vzdělávání budoucích praktických lékařů. Jeho prostřednictvím kraj přispívá školitelům z řad praktiků. Od nich se mladí lékaři učí a získávají potřebnou praxi.

S nepříznivou věkovou strukturou lékařů má pomoci dotační program na vybavení nových ordinací tam, kde zanikla, nebo bylo ohlášeno ukončení praxe. Kraj takto finančně podporuje i ambulance dětských lékařů, zubařů či ambulantních dětských psychiatrů.

„První výsledky jsou pozitivní. Nové počty praktických lékařů a jejich mladší věková skladba je pro všechny dobrou zprávou. Jsem ráda, že se vyplácí podpora, kterou praktickým lékařům za současného vedení kraje věnujeme,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olga Sehnalová.

Ilustrační foto
Mráz na Zlínsku už nehrozí. O víkendu bude teplo, deštivo a větrno

Další podpora přichází také z měst a obcí a od zdravotních pojišťoven. „Vyhráno ale zdaleka není, situace je nadále vážná, stále máme čtyřicet procent praktických lékařů v kraji starších šedesáti let. V podpoře musíme systematicky pokračovat,“ upozornila.

Na už zavedené podpůrné programy naváže Zlínský kraj letos dvěma dalšími. První z nich bude zaměřený na studenty medicíny, kteří budou moci absolvovat krátkodobé stáže v ordinacích praktických lékařů v regionu, druhý připravovaný program finančně podpoří mladé lékaře ve specializačním vzdělávání.