Stovky návštěvníků nadchly více či méně například složitými pokusy, které si můžete vyzkoušet i doma. Aneb věda není leckdy nic složitého.

Kouzelný inkoust

Potřebujete: kádinku s vodou, lžíci, sloučeninu nazvanou hexahydrát chloridu kobaltnatého, horkovzdušnou pistoli (nebo třeba fén), štětec, filtrační papír.

Postup: Sloučeninu rozmícháme lžičkou v kádince s vodou (ingredience je prý možné dát od oka), je krásně rozpustná. Když se zbarví do modra, je to dobře. Štětcem pak tekutinu nanášíme ve formě nějakého obrázku na filtrační papír, který pak vysoušíme nad horkovzdušnou pistolí.

Tím, jak se obrázek zahřívá, dochází k vyvazování vody a obrázek je krásně modrý.
Kvůli vlhkosti, která se udržuje ve vzduchu, časem ale bledne. Je možné jej pak zase vysušit a obrázek se objeví.

Rozbitý semafor

Potřebujete: půllitrovou bílou plastovou láhev, zhruba 250 ml hydroxidu sodného, 250 ml roztoku glukózy, indigokarmín.

Postup: Všechny ingredience se v láhvi smíchají dohromady, poté přidáme barvivo, což je v tomto případě indigokarmín.
Díky oxidaci a mísení se do toho dostává vzduch, čímž dojde k postupné barevné změně. Ze základní žluté se obsah láhve mění na červenou, poté na zelenou a z ní pak zpátky na červenou a žlutou. Pokud pokus už nefunguje, stačí otevřít víčko láhve, do níž se tak dostane vzduch a semafor posléze opět funguje. Takto to lze opakovat.

Duha z rajčatového džusu

Potřebujete: rajčatový džus, nasycený roztok bromu (je dost těkavý a hodně smrdí).

Postup: Postačí, když slijete 40 ml rajčatového džusu (musí být kvalitní, stoprocentní) s bromovou vodou. Tím vzniká díky chemickým reakcím duha.

Zkouška statečnosti

Potřebujete: dvě dezinfekce (jednu na zcela tupý nůž, druhou na kůži). Díky chemické reakci vzniká železnatý komplex, který vypadá jako krev. Když dezinfekcí potřete nůž a jím si lehce přejedete po místě na kůži (které je rovněž potřené dezinfekcí), vypadá to, jako byste se pořezali.