V současné době je jich v ČR rozmístěno celkem jedenačtyřicet. Jsou umisťovány v takových místech, které zaručují anonymitu. Zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess by si přál, aby těchto zařízení bylo v Česku aspoň sedmdesát. Sám říká, že každé zachráněné miminko pro něj znamená velmi zvláštní, specifický pocit.

„Není to jenom o radosti. Je to i satisfakce, jisté zadostiučinění. Vlastně je vždy věcí náhody, zda se matka v obtížné situaci rozhodne dítě ponechat osudu anebo využije této možnosti, která se jí nabízí,“ zamyslel se Ludvík Hess.

Jmenuje se Věruška

Holčička, kterou zdravotníci našli tento týden ve středu ve zlínském babyboxu, byla devětatřicátým takto zachráněným miminkem. A jak to bylo? Otec babyboxů Hess měl informaci, že došlo k pohybu v tomto prostoru. Každá informace o otevření dveří totiž přichází na jeho mobilní telefon. Podle určitých indicíi mu bylo jasné, že tentokrát to není technik, ale že do schránky někdo s největší pravděpodobností vložil děťátko.

„Mohl to být planý poplach. Tentokrát jsem však věděl, že to tak není. Mám už takovou intuici, vyplývající ze zkušeností, vím, kdy maminky přicházejí děti odložit a podobně. Čekal jsem několik minut a pak jsem zavolal na novorozenecké oddělení,“ popsal Hess. Nemýlil se. Sestřička mu potvrdila, že v boxu našli miminko. Zároveň dostal k telefonu také lékařku Věru Dostálkovou.

„Váží 3 010 gramů a zrovna jí odešla smolka!“ nahlásila údaje o holčičce s tím, že se narodila podle všeho před několika hodinami a je na první pohled zdravá. Ludvík Hess se vzápětí zeptal na jméno lékařky. Když dostal odpověď, měl jasno. „Tak holčička se jmenuje Věruška a je to devětatřicáté děťátko odložené do babyboxů u nás,“ informoval doktorku.

Jména daná takto nalezeným dětem jsou pracovní. Náhradní rodiče je mohou samozřejmě pojmenovat jinak.

Tři roky byl prázdný

Jak vzpomíná Ludvík Hess na založení babyboxu? „Babybox číslo 5 jsme otevřeli v krajské nemocnici ve Zlíně na Mikuláše v roce 2007. Na své první děťátko si počkal tři roky a dva dny,“ zavzpomínal duchovní otec babyboxů. Zdůraznil, že hlavním mecenášem zlínského zařízení je brněnská firma 100MEGA Distribution a její majitel Petr Bečička. Velkou podporu poskytl i tehdejší hejtman Libor Lukáš. „Otvíral jsem jej s tehdejším ředitelem zlínské nemocnice Pavlem Calábkem, kterého později odvolali z této funkce. Setkali jsme se při zprovoznění boxu v kroměřížské nemocnici v roce 2009, v jejímž čele mezitím stanul. Je to jediný ředitel, se kterým jsem uváděl do provozu dva babyboxy,“ podotkl Hess.

Zmínil, že jeho nejkurióznější vzpomínkou je miminko, které odložili rodiče do boxu v Ústí nad Orlicí přibližně před patnácti měsíci. Narodilo se hned vedle babyboxu a do něj ho jeho matka vložila zakrvácené a dokonce i s placentou. Holčičku pojmenovali Lucie podle sestřičky.

V jejím případě se pak stala další nevídaná věc. Příslušné orgány zvládly svěřit děťátko do náhradní rodiny za rekordní čtyři dny. Získali jej manželé, kteří na dítě čekali osm let. Byli tak překvapení rychlým spádem událostí, že v první chvíli na holčičku jen nevěřícně koukali.