Spornými body byly změny v tarifních třídách a způsob čerpání takzvaných sick days. Zlínská nemocnice letos použije na navýšení mezd celých 147 milionů korun, které dostane navíc díky úhradové vyhlášce.

„Jsem rád, že jsme nakonec dospěli k dohodě. Bylo to asi nejdelší kolektivní vyjednávání, jaké jsem kdy zažil. Oceňuji ale, že odbory pochopily naše důvody, proč nechceme mzdy navyšovat plošně. Je pro nás důležité nejprve vyrovnat disproporce ve mzdovém odměňování, které tady v minulosti vznikly spíše na základě osobních vazeb, než aby odrážely skutečné pracovní výkony jednotlivých zaměstnanců,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstva nemocnice.

Ilustrační foto
Neodkládejte bundy do skříně, víkend bude chladný

Sick days neudržíme

Vedení podle jeho slov udělalo vstřícný krok v otázce takzvaných sick days, které ještě letos zachová a zaměstnanci je budou moci čerpat i během roku a ne až po vyčerpání dovolené, jak se plánovalo původně.

„Sick days ale vnímáme skutečně jako benefit, který nebude možné v budoucnu udržet i s ohledem na chybějící personál. Musíme být především schopni zajistit provoz nemocnice. Nemůžeme se dostávat do nesnází ve chvílích, kdy si zaměstnanec vezme volno těsně před nástupem do směny,“ vysvětlil Radomír Maráček.

Mzdy se v základu ve zlínské nemocnici od začátku letošního roku zvedly v průměru o šest procent, další navýšení přinesly příplatky. Nelékařskému zdravotnickému personálu se už vloni navyšovaly mzdy v průměru o deset procent, což bylo nejvíce ze všech profesních kategorií. KNTB dostane na základě úhradové vyhlášky o 147 milionů korun více a celou tuto částku použije na navýšení mezd, z toho minimálně 90 milionů půjde právě sestrám.

Setkání zlínských radních s občany Letné ve Zlíně.
Radní představili na Letné svůj plán. Místní nepřesvědčili