„Majitelé psů by se měli vyvarovat toho, že zvíře nechají v zaparkovaném vyhřátém voze před supermarketem nebo případně někde uvázané. Zvíře může snadno dostat úžeh,“ varuje Ivan Popelka z veterinární ambulance v Kroměříži s tím, že v ordinaci už měl dva takové případy. „Jediná rada je, že majitelé musí své mazlíčky sledovat. Jakmile uvidí, že je dehydrovaný a má teplotu, okamžitě ho musí začít polévat či sprchovat vodou, jestliže hned nenajdou nějakého odborníka,“ dodal Popelka.

Veterinární ordinace už ošetřují nemocné psy, kroměřížský útulek dočasně zrušil dobrovolné vycházky

S nemocnými pejsky se setkal už i Roman Zavřel z kroměřížské veterinární kliniky. „Měli jsme tu pár pejsků s úžehem. Zvířata mimo to v těchto vedrech také trpí průjmy a jinými onemocněními. Je dobré proto omezit procházky s nimi,“ podotkl Zavřel.

Sáhnout k preventivnímu opatření museli také v kroměřížském útulku pro psy Čápka. Tam dočasně zrušili dobrovolné vycházky s místními nalezenci. „Tahat psy v takovém počasí ven je nerozum. Proto jsme dočasně zrušili vycházky. Naše psy jinak vedro netrápí. Jsou v budově, kde mají chládek. Sami si tudíž určují, zda se budou vyhřívat v chládku či na sluníčku,“ informovala pracovnice Čápky Renata Čápová.

Prozatím klidnou situaci bez zdravotních problémů zvířat mají v kroměřížské Podzámecké zahradě či v Domově pro zdravotně postižené občany ve Zborovicích, kde fungují zookoutky. „Vše je zatím bez problémů. Zvěř se může schovat do stínu pod vzrostlými stromy,“ sdělila vedoucí Domova pro zdravotně postižené občany ve Zborovicích Jana Hošková. Zvýšený počet návštěv ošetřovatele z preventivních důvodů zavedlo vedení zámku v Podzámecké zahradě. „Zvěři jsme ještě upravili příjem potravy,“ řekla kastelánka Arcibiskupského zámku a zahrad Zdena Dokoupilová