Inspiraci hledal v Mikulůvce, kde stojí starý mlýn, který byl podobným kolem vybaven. „V současné době už tam sice není, ale i to bychom chtěli do budoucna změnit,“ prozradil Zdeněk Vejpustek, který působí jako předseda střeleckého klubu v Poličné u Valašského Meziříčí.

Model, jehož výrobou se zabýval uplynulého půl roku, má padesát centimetrů v průměru a váží okolo dvaceti kilogramů. „Při výrobě jsem používal smrkové dřevo. Za prvé je lehčí a za druhé také levnější. Skutečná vodní kola se ale dříve vyráběla z dubu,“ přiblížil Zdeněk Vejpustek.

Podle jeho slov bylo nejtěžší zjistit, jak původní kolo v Mikulůvce vlastně vypadalo a fungovalo. „Neexistovaly žádné plány nebo původní nákresy k výrobě,“ vysvětlil Vejpustek.

Zdeněk Vejpustek působil čtyřiadvacet let jako mistr na stavebním učilišti ve Valašském Meziříčí. Ve stavebnictví se pohybuje stále. „Vytvořením modelu vodního kola jsme chtěli připomenout některá řemesla, na které se dnes už trochu zapomíná,“ osvětlil důvody předseda střeleckého klubu.

Vodní mlýnská kola podle jeho slov dříve vyráběli takzvaní sekerníci. „Mezi ostatními řemeslníky, kteří zpracovávali dřevo, mívali specifické postavení,“ poznamenal Zdeněk Vejpustek. S tím, že museli vždy vše vymyslet a spočítat přesně podle aktuálních podmínek u každého mlýna. „Stává se, že současná mladší, ale také starší generace už pojem sekerník vůbec nezná,“ poznamenal Zdeněk Vejpustek.