„Velmi dobře si uvědomujeme význam baziliky, a proto jsme již delší čas zapojeni do jednání o záchranu tohoto areálu. Podoba naší pomoci se rodí na jednáních, která se konají právě v těchto dnech,“ uvedl mluvčí krajského úřadu ve Zlíně Patrik Kamas.

Největší brzdou oprav jsou peníze. Farnosti při získávání financí na opravu lapidária a také samotné baziliky podá pomocnou ruku právě Zlínský kraj. „Hrubý odhad částky potřebné na rekonstrukci lapidária se pohybuje kolem osmadvaceti milionů korun,“ uvedla stavební inženýrka Věra Homoláčová, která má opravy baziliky v kompetenci.

Suma, která se podle ní může na první pohled zdát vysoká, nemá jen pomoci vyřešit havarijní stav lapidária, ale také vytvořit novou vstupní expozici. Součástí již hotového projektu je i oprava kanalizace a drenážního systému baziliky.

Opravy a zásah restaurátorů však potřebují i další části velehradského chrámu. Na rekonstrukci čeká ještě část střechy, klenby, svislé sloupy, osvětlení a elektroinstalace.

Odhad nákladů na veškeré opravy v bazilice se pohybuje až kolem sto padesáti milionů korun. Představitelé farnosti, kraje a další zúčastněné instituce tak směřují své snahy na získání prostředků k Evropské unii a ministerstvu kultury.

Jedinečnost velehradského lapidária zdůrazňují vedle zástupců církve také archeologové a historici. „Podzemí baziliky s uloženými zbytky původního chrámu, který zničil požár na konci sedmnáctého století, je pro poznání velehradské historie naprosto nezastupitelné,“ poznamenal vedoucí archeologického výzkumu ve Starém Městě Luděk Galuška z Moravského zemského muzea v Brně.