Památkově chráněné Velké kino nechala v roce 1932 postavit firma Baťa. Podle posudku z roku 2016 má však kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí. Od března téhož roku je pak zcela uzavřeno a čeká na rekonstrukci.

Před možnou přestavbou je však třeba provést zátěžovou zkoušku, která napoví, jaké skuteční zatížení stávající konstrukce kina unese.

„Koncem listopadu byla dokončena příprava prostor kina pro provedení zkoušky. S její realizací počítáme po zimě, ideálně v březnu,“ řekl Deníku mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer, s tím, že do té doby bude probíhat příprava konstrukcí na provedení zkoušky.

Řetězec Action otevřel v sobotu 9. prosince ve Zlíně svou druhou pobočku. Nachází se v OC Centro Zlín.
Action otevřel ve Zlíně další prodejnu s levným zbožím. Podívejte se dovnitř

„Potřebujeme zjistit hodnoty, které není možné zjistit výpočty. Na dnešní normové hodnoty zatížení konstrukce nevyjde, ale díky změření reálného zatížení, které je konstrukce schopna unést, můžeme nadimenzovat návrh,“ vysvětlil mluvčí.

Interiér Velkého kina tak doznal několika změn. V prostoru, který byl dříve hledištěm, jsou nyní dvě díry, v nichž jsou betonové patky. Pryč je také část podhledu, který zakrýval nosnou konstrukci.

Už v architektonické soutěži je navržena podpora velkých vazníků „supervazníkem“, který je na střeše kina a každý stávající vazník uprostřed vynese.

„Tento vazník budeme simulovat sloupy, které se umístí doprostřed kina. Pro ty musely být vytvořeny základy. Jakmile se vytvoří tento statický model, budou se jednotlivé stávají vazníky postupně zatěžovat vodou a bude se měřit jejich průhyb,“ popsal průběh zkoušky Tomáš Melzer.

Výsledky zátěžové zkoušky pak budou zahrnuty do statického modelu, na základě kterého bude možné navrhnout konkrétní řešení pro stavbu.

„Co to bude reálně znamenat bude jasné právě až dle výsledků zátěžové zkoušky,“ dodal mluvčí.

Bourací práce před zatěžovací zkouškou a vytvoření základů pro sloupy vyjdou městskou kasu na zhruba 1,7 milionu korun bez daně. „Samotná zkouška je v rámci honoráře projektanta,“ doplnil mluvčí.

Rekonstrukce začne nejdříve v roce 2026

O plánované modernizaci Velkého kina se hovoří několik let. Město však zatím stále nemá potřebné povolení k jeho přestavbě. „Stavební povolení bychom mohli získat do konce roku 2024,“ uvedl letos v létě Tomáš Melzer.

Samotné stavební práce pak mohou začít až po dokončení dokumentace pro provedení stavby a výběrovém řízení na zhotovitele. „V případě, že Rada města Zlína vyčlení finanční prostředky na rekonstrukci Velkého kina, tak předpokládaný termín zahájení prací je pak na začátku roku 2026,“ doplnil mluvčí. Tento termín však není definitivní.

Motorová jednotka 844 RegioShark na trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Ilustrační foto.
Nové spoje i jízdní řády. Změny ve veřejné dopravě v kraji nastanou 10. prosince

„Rozhodnutí v daný čas o vyčlenění financí bude záležet i na možnostech a výši externího financování, o kterém jednáme,“ vysvětlil Melzer. Samotné stavební práce pak potrvají zhruba rok. Celá plánovaná proměna Velkého kina by podle posledních odhadů vyjít na zhruba 440 milionů korun.

S proměnou kina na víceúčelový moderní sál souhlasí i památkáři. Přítomni by měli nejspíš být i při zátěžové zkoušce.

„V rámci zatěžkávací zkoušky nosné konstrukce Velkého kina ve Zlíně je pro nás zásadní odborné zhodnocení celého procesu, naši přítomnost na procesu předpokládáme, další bližší informace v tuto chvíli nemáme,“ uvedla mluvčí Národního památkového ústavu v Kroměříži Petra Zelinková.

O kině

Budovu Velkého kina nechala v roce 1932 postavit firma Baťa. Architektem funkcionalistické stavby v centru Zlína byl František Lýdie Gahura. Od roku 1961 se tam každoročně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. V roce 2001 bylo kino prohlášeno za kulturní památku. Od roku 2006 je před kinem chodník slávy, který se každoročně rozšiřuje o nové hvězdy. Podle posudku z roku 2016 má kino narušenou statiku střechy, stěn a nosných konstrukcí. Uzavřeno je už od března roku 2016.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Zdroj: Dominik Pohludka

Vizualizace kina v jeho budoucí podobě: