Ateliéry skončí s promítáním

Jako důvod uvádějí nevýhodné konkurenční prostředí spojené s plánovaným zprovozněním multikin v budovaném Zlatém jablku. „Je absolutně nereálné, aby se vedle multiplexu udrželo Velké kino při životě, přestože je v současné době téměř nejnavštěvovanějším v České republice,“ objasnil ředitel Filmových ateliérů Zdeněk Skaunic.

Ten jej společně s malenovickým kinem Květen provozuje už jedenáctým rokem. Filmové ateliéry přestanou v obou kinech promítat ke konci dubna. „Je to přesně načasované na okamžik, kdy se otevře Zlaté jablko. Nějakých pět dní před nebo po přitom nebude hrát roli,“ podotkl.

Zkušenosti s nástupem multiplexů už má i ředitel Olomouckých kin Jan Joukal. „Provozoval jsem tři kina a dvě z toho musel zrušit. Poslední držím při životě tak tak a snažím se jej oživovat kromě klasického promítání i festivaly nebo přehlídkami,“ popsal své zkušenosti.

Radnice hledá nového nájemce

Zlínské Velké kino navštíví průměrně 154 diváků na jednom představení. „Po multiplexech a pražském kině Světozor je nejnavštěvovanějším v republice. Tradiční kina s multikiny ale absolutně nelze srovnávat,“ přiblížila tajemnice Unie filmových distributorů Anna Černá.

Rada města Zlína rozhodla, že nabídne obě kina k dispozici dalšímu nájemci, a to na dobu pět let. Nabídka města na pronájem kin má být zveřejněna po dobu patnácti dní na úřední i elektronické desce města. „Po uplynutí této lhůty začneme okamžitě jednat,“ sdělila Ondrová. „Pokud by však žádný ze zájemců nevyhověl podmínkám, je možné, že obě kina zavřeme,“ připustila.

Podmínky radnice na nového pronajímatele jsou striktní. „Musí zachovat v co nejširší míře stávající provoz kin a dalších kulturních a společenských aktivit,“ přiblížila primátorka. „Další podmínkou je umožnění pronájmu obou objektů pro konání Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež a zachování centrálního předprodeje na kulturní a společenské akce v prostorách Velkého kina,“ doplnila. Pronajímatel musí také dokázat, že kino uživí. Magistrát mu podle Ondrové vypomůže pouze finanční injekcí.

Primátorce už v této chvíli leží na stole několik návrhů na využití prostor Velkého kina. „Jeden z nich předložila i univerzita, která by z něj ráda zřídila Středisko volnočasových aktivit studentů. To by ovšem znamenalo konec promítání, což nechceme,“ poznamenala. Podle kvestora zlínské univerzity Alexandra Černého počítá škola s touto variantou předběžně přibližně za dva roky. „Když se dokončí Kongresové centrum a město by hledalo pro využití Velkého kina cílové řešení, je to jedna z možností,“ podotkl.

Multiplex nabídne i artové snímky

Společnost Golden Apple Cinema ve Zlatém jablku má zahájit promítání už v dubnu letošního roku. Se šesti kinosály tak bude jediným multikinem ve Zlínském kraji a unikátní bude také z toho důvodu, že divákům kromě klasických komerčních filmů nabídne také artové a klubové snímky, díla ze zlínské produkce a také DVD projekce.

„V příštím roce by se navíc Zlaté jablko mělo stát dějištěm tradičního festivalu Fero Feniče – Febiofestu,“ prozradila Kateřina Martykánová za společnost REIN Holding.

Kromě toho se Obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko stane už v letošním roce oficiálním partnerem zlínského filmového festivalu a tedy i dějištěm projekcí. „Plánujeme tam promítat většinu filmů. S Velkým kinem ale počítáme na zahajovací ceremoniál a využito bude ve stejné míře jako doposud,“ upřesnil ředitel festivalu Petr Koliha.

 

Co možná nevíte o Velkém kině

- v roce 1932 jej postavila firma Baťa

- o sedm let později získalo kino provizorní jeviště, prostor pro orchestr a šatny pro herce a stala se z něj univerzální hala

- po bombardování Zlína v roce 1944 bylo krátkou dobu mimo provoz

- v roce 1957 se zmenšila plocha hlediště z 2500 na 1327 míst, zvýšila se podlaha sálu, vytvořil stropní podhled, zbudovalo předsálí s šatnami pro návštěvníky; rekonstrukce vnitřního sálu o šest let později s sebou přinesla nové podlahy, akustické obklady, úpravu převýšení hlediště a další snížení počtu sedadel na 1170

- od devadesátých let má novou střechu a sociální zařízení

- v roce 2001 bylo kino zařazeno do Seznamu kulturních památek ČR

- před čtyřmi lety prošel sál celkovou rekonstrukcí

- uskutečnilo se v něm přibližně 80 tisíc představení, které navštívilo kolem stovky milionů diváků

- současný počet míst 1010 řadí kino k největším kinosálům v České republice a je druhým nejnavštěvovanějším tradičním kinem v zemi

Související článek:

Zlínské Velké kino i kino Květen jdou do pronájmu. Je však možné, že se i zavřou